• +380 (0532) 56-17-18
  • info@adm-pl.gov.ua
  • Пн - Чт 9:00 - 18:00, Пт 9:00 - 16:45. На час карантину: пн-чт 8:00 до 17:00, пт з 8:00 до 15:45, перерва з 12:00 до 12:45
Image

Для осіб із порушенням зору

Previous Next

#Наша_незалежність #Марафон_30. Уродженець Полтавщини Микола Зеров для радянської влади становив небезпеку самим фактом свого існування. Хоча його цікавили лише дві речі: античність і українська література

1890, 26 квітня – в повітовому місті Зінькові на Полтавщині в багатодітній родині вчителя історії і географії народився Микола Зеров – чудовий поет, фантастичний перекладач, особливо  творів давньоримських поетів, лідер неформального угруповання неокласиків, один із найяскравіших особистостей в когорті поетів Розстріляного відродження.

Читати навчився у чотири роки, закінчив Зіньківську двокласну школу, Першу Київську гімназію (де його однокласниками були два майбутні члени Центральної Ради – Олександр Шульгін та Олексій Гольденвейзер), Київський університет імені Святого Володимира. Пізніше він викладатиме тут і на його лекції приходитимуть, як на вистави, а самого Зерова за вміння цікаво розповідати про історію та літературу назвуть Золотоустом.

Він став фундатором і головним ідеологом неформального поетичного угруповання неокласиків, яких об’єднувала ідея служіння високим ідеалам культури та захоплення античною поезією. До «неокласиків» крім Миколи Зерова себе відносили Михайло Драй-Хмара, Освальд Бурґгардт, Павло Филипович та Максим Рильський. Але високе мистецтво не цікавило радянську владу. Червневий пленум ЦК КП(б)У 1927 року дав старт кампанії засудження неокласиків, звинувативши їх в «антипролетарських настроях». Наступним кроком було фізичне знищення.

Миколу Зерова заарештували у ніч з 27 на 28 квітня 1935 року, на другий день після дня народження (типовий садистський почерк НКВД) під Москвою на станції Пушкіне, звинувативши в тому, що він ніби-то є активним учасником контрреволюційної терористичної організації. Після щоденних допитів, які тривали майже рік, він готовий був зізнатися у будь-чому, переконаний, що «треба хоч щось наговорити на себе, інакше розстріляють».

Його разом із іншими представниками української інтелігенції відправили у сумнозвісний Соловецький табір особливого призначення. Там він закінчив найголовнішу працю свого життя – переклад українською «Енеїди» Вергілія. Однак, як і збірку «Птах душі» Василя Стуса, цей рукопис досі нікому не вдалося відшукати.

Життя Миколи Зерова обірвалося 3 листопада 1937 року в урочищі Сандармох в Карелії. У той день від руки капітана держбезпеки Міхаіла Матвєєва загинуло 134 «врага народа».  Усього ж за чотири дні в Сандармосі було розстріляно 1111 в’язнів Соловецького етапу, серед яких  Лесь Курбас, Микола Куліш, Валер’ян Підмогильний, Марко Вороний, Володимир Чехівський, Сергій Грушевський, Антін Крушельницький із синами... Можна лише гадати, якою була б Україна, якби всі вони продовжували працювати на благо її культурного та історичного розвитку.

Микола Зеров, як і інші інтелектуали «Розстріляного Відродження», для радянської влади посередностей становив небезпеку уже самим фактом свого існування. Хоча все життя його цікавили лише дві речі: антична культура і українська література.

 

За матеріалами Українського інституту національної пам'яті

Image

Анонси

Увага! Триває Всеукраїнський літературний конкурс ім. Олени Теліги та Олега Ольжича «Тільки тим дана перемога, хто у болі сміятися зміг»
Стартує Всеукраїнський проєкт збору книжок «Вільні читають українською!»
1.03-1.04.2024 – Держкомтелерадіо оголошує прийом публіцистичних творів на здобуття премії імені Івана Франка у галузі інформаційної діяльності
5.03.2024 – Вінницький пресклуб запрошує журналістів і журналісток Полтавської області до участі в освітньому вебінарі на тему «Техніка перевірки фактів у боротьбі з дезінформацією для підготовки інформаційно-аналітичних матеріалів»
16-24.02.2024 – Національний тиждень читання поезії 2024: «Ріки незмінно течуть додому»
22.02.2024 – Вінницький прес-клуб організовує серію вебінарів для регіональних журналістів у межах проєкту «Розбудова толерантного інформаційного простору регіональними журналістами»
02.02.2024 - показ документального фільму «І кожна річка»
Image
Image
Всеукраїнська програма ментального здоров'я
Image
Image
13_poltavska.png
Image

СТОРІНКА ДЕПАРТАМЕНТУ У FACEBOOK

Відео youtube Департаменту інформаційної діяльності та комунікацій з громадськістю ПОлтавської облдержадміністрації
oda-ban2.png
oblrada2.png
ghestova_mova.jpg
other-tasks-metro-icon-1.png

Основні завдання Департаменту

  • забезпечення реалізації державної політики у сфері інформації, комунікацій з громадськістю;
  • сприяння реалізації конституційного права громадян на свободу слова та безперешкодній діяльності засобів масової інформації;
  • участь у формуванні та реалізації державної політики у сфері інформації і видавничої справи з метою повнішого задоволення потреби населення області в інформаційній та видавничій продукції;
  • здійснення заходів щодо розвитку інформаційного простору та інформаційної інфраструктури області;
  • аналіз і прогнозування суспільно-політичних процесів у регіоні;
  • проведення консультацій з громадськістю з питань формування та реалізації державної політики;
  • сприяння місцевим органам виконавчої влади у забезпеченні взаємодії з політичними партіями та громадськими організаціями.
© 2018 Департамент інформаційної діяльності та комунікацій з громадськістю Полтавської обласної державної адміністрації. Матеріали на сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Attribution 4.0 International license , якщо не вказано іншого. https://creativecommons.org/licenses/by/4.0/deed.uk