• +380 (0532) 56-17-18
  • info@adm-pl.gov.ua
  • Пн - Чт 9:00 - 18:00, Пт 9:00 - 16:45. На час карантину: пн-чт 8:00 до 17:00, пт з 8:00 до 15:45, перерва з 12:00 до 12:45
Image

Для осіб із порушенням зору

В Україні – спалах гепатиту А. Що варто знати про хворобу боткіна?

Зважаючи на спалах вірусного гепатиту А на Вінниччині, воєнний стан та міграцію населення, інфекційні стаціонари Полтавської області перебувають у стані готовності реагувати на цю загрозу. Наступного тижня наші медики в ході онлайнконференції розглянуть питання профілактики та протидії можливому поширенню грипу, коронавірусу й вірусного гепатиту А. Проте наразі захворюваність на гепатит А в області складає 0,22 випадка на 100 тисяч населення і проти минулого року кількість випадків хвороби Боткіна зменшилася удвічі.

За інформацією ДУ «Полтавський обласний центр контролю та профілактики хвороб», від початку 2023 року в області було зафіксовано три випадки вірусного гепатиту А: один у Горішніх Плавнях та ще два у Полтаві. Вони поодинокі й між собою нічим не пов’язані.

Що варто знати про вірусний гепатит А?

Інфекцію вірусного гепатиту А (ВГА) викликає вірус гепатиту А (HAV). Люди – єдиний відомий резервуар цього вірусу.  Цяінфекція зазвичай є мимовільним захворюванням, що не переходить у хронічну форму. Фульмінантна печінкова недостатність зустрічається менш ніж у 1% випадків. Інфекція забезпечує довічний імунітет і її можна запобігти за допомогою вакцинації.

Фактори передачі та ризику.

ВГА зазвичай передається фекально-оральним шляхом – або при контакті від людини до людини, або при вживанні зараженої їжі або води. Передавання інфекції від матері плоду не описано.

Фактори передачі:

  • внаслідок вживання забруднених харчів або води, що можуть містити фекалії інфікованих людей;
  • через недотримання особистої гігієни;
  • у сім’ях, коли інфікована людина готує їжу для всіх членів сім’ї;
  • також причиною інфікування можуть стати деякі види сексуальних стосунків.

Вірус гепатиту А зберігається у воді від 3 до 10 місяців, у випорожненнях – до 30 діб, у сухому середовищі за кімнатної температури – протягом тижня. При кип○ятінні ВГА гине через 5 хвилин. 

Серед факторів ризику гепатиту А – погані санітарні умови; відсутність очищеної води; вживання наркотичних речовин; проживання з інфікованою людиною; сексуальні контакти з людиною, у якої гостра форма гепатиту А; поїздки в район із високою епідемічністю.

Симптоми гепатиту А

Інкубаційний період вірусного гепатиту А зазвичай триває 14–28 днів.

Перебіг часто безсимптомний або субклінічний (особливо, у дітей). У симптоматичних випадках форми захворювання: безжовтянична (найчастіше, у дітей), жовтянична або холестатична.

Серед найпоширеніших симптомів: 

  • слабкість та втомлюваність; 
  • підвищення температури тіла; 
  • втрата апетиту; 
  • діарея; 
  • блювота; 
  • неприємні відчуття в животі; 
  • важкість у правому підребер’ї; 
  • потемніння сечі; 
  • жовтяниця

Суб'єктивні симптоми: найчастіше це втомлюваність, нудота, блювання, біль у животі, м'язах та суглобах. При холестатичній формі домінує свербіж шкіри. У початковому періоді можливе незначне збільшення печінки, при жовтяничній формі – потемніння сечі та посвітління калу. У осіб з раніше ушкодженою печінкою можлива (дуже рідко) фульмінантна форма з гострою печінковою недостатністю. Важчий перебіг також у осіб віком після 50 років та у гіпотрофічних хворих.

Гострі симптоми минають упродовж кількох днів, а підвищена активність амінотрансфераз, у середньому, зберігається 3–4 тижні. Трапляються рецидиви до 3 місяців від першого епізоду. У пацієнтів із жовтяницею хвороба триває, у середньому, 6 тижнів і симптоми рідко зберігаються більше 3 місяців. Вірус гепатиту А не викликає хронічного гепатиту. При неускладненому вірусному гепатиті А повне повернення до нормальної життєвої активності і відновлення працездатності відбувається у період до 6 місяців.

Після перенесеного захворювання на ВГА формується довічний імунітет.

Профілактика гепатиту А

Інфікуванню гепатитом А можна легко запобігти, якщо дотримуватися правил гігієни рук. Найбільш ефективний спосіб захисту – це миття рук з милом і теплою водою щонайменше протягом 20 секунд. Це особливо важливо перед приготуванням їжі та після відвідування вбиральні.

Тож вберегтися від захворювання допоможуть прості щоденні правила: 

  • - миття рук перед вживанням їжі та після кожного відвідування туалету;
  • - вживання лише кип’яченої води;
  • - миття овочів та фруктів.

Для профілактики інфікування ВГА існує безпечна та ефективна вакцина. Вона є рекомендованою, тобто не включеною до Національного календаря щеплень. Придбати її можна в аптеках. Важливо отримати щеплення проти гепатиту А дорослим, які працюють у закладах громадського харчування, на підприємствах харчової промисловості, водоочисних та каналізаційних спорудах.

Якщо ви помітили симптоми захворювання, одразу звертайтеся до сімейного лікаря!

КП «Полтавський обласний центр громадського здоров’я ПОР»

Image

Анонси

27.04.2024 – Великодній ярмарок
Увага! Триває Всеукраїнський літературний конкурс ім. Олени Теліги та Олега Ольжича «Тільки тим дана перемога, хто у болі сміятися зміг»
Стартує Всеукраїнський проєкт збору книжок «Вільні читають українською!»
1.03-1.04.2024 – Держкомтелерадіо оголошує прийом публіцистичних творів на здобуття премії імені Івана Франка у галузі інформаційної діяльності
5.03.2024 – Вінницький пресклуб запрошує журналістів і журналісток Полтавської області до участі в освітньому вебінарі на тему «Техніка перевірки фактів у боротьбі з дезінформацією для підготовки інформаційно-аналітичних матеріалів»
16-24.02.2024 – Національний тиждень читання поезії 2024: «Ріки незмінно течуть додому»
22.02.2024 – Вінницький прес-клуб організовує серію вебінарів для регіональних журналістів у межах проєкту «Розбудова толерантного інформаційного простору регіональними журналістами»
02.02.2024 - показ документального фільму «І кожна річка»
Image
Image
Всеукраїнська програма ментального здоров'я
Image
Image
13_poltavska.png
Image

СТОРІНКА ДЕПАРТАМЕНТУ У FACEBOOK

Відео youtube Департаменту інформаційної діяльності та комунікацій з громадськістю ПОлтавської облдержадміністрації
oda-ban2.png
oblrada2.png
ghestova_mova.jpg
other-tasks-metro-icon-1.png

Основні завдання Департаменту

  • забезпечення реалізації державної політики у сфері інформації, комунікацій з громадськістю;
  • сприяння реалізації конституційного права громадян на свободу слова та безперешкодній діяльності засобів масової інформації;
  • участь у формуванні та реалізації державної політики у сфері інформації і видавничої справи з метою повнішого задоволення потреби населення області в інформаційній та видавничій продукції;
  • здійснення заходів щодо розвитку інформаційного простору та інформаційної інфраструктури області;
  • аналіз і прогнозування суспільно-політичних процесів у регіоні;
  • проведення консультацій з громадськістю з питань формування та реалізації державної політики;
  • сприяння місцевим органам виконавчої влади у забезпеченні взаємодії з політичними партіями та громадськими організаціями.
© 2018 Департамент інформаційної діяльності та комунікацій з громадськістю Полтавської обласної державної адміністрації. Матеріали на сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Attribution 4.0 International license , якщо не вказано іншого. https://creativecommons.org/licenses/by/4.0/deed.uk