• +380 (0532) 56-17-18
  • info@adm-pl.gov.ua
  • Пн - Чт 9:00 - 18:00, Пт 9:00 - 16:45. На час карантину: пн-чт 8:00 до 17:00, пт з 8:00 до 15:45, перерва з 12:00 до 12:45
Image

Для осіб із порушенням зору

Про пенсійне забезпечення ліквідаторів аварії на Чорнобильській АЕС та постраждалих

У числі 405,6 тис. пенсіонерів, які перебувають нині на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Полтавській області, налічується 10 тис. осіб, постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи, із середнім розміром пенсійної виплати близько 10 тис. грн.

Категорії постраждалих різні – це і колишні офіцери, що проходили на той час дійсну службу, і колишні військовозобов’язані, призвані на військові навчання та збори й залучені до ліквідації аварії, і військовослужбовці, що проходили строкову службу, і люди з інвалідністю внаслідок впливу катастрофи, і одержувачі пенсій у разі втрати годувальника. Звідси – великий діапазон розмірів пенсій, що одержують згадані категорії.

Як відомо, особи, які постраждали через аварію на Чорнобильській АЕС, одержують державну та додаткову пенсії. Її розмір розраховують на підставі різних факторів. Визначальним є розмір відшкодування людині фактичних збитків втрати здоров’я. Залежно від цього пенсія може бути призначена, виходячи із заробітної плати, одержаної ліквідатором в зоні відчуження у 1986-1990 роках, або з п’ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року.

На жаль, сьогодні майже половина всіх постраждалих мають інвалідність та отримують пенсії, призначені у розмірі відшкодування збитків, та у мінімальних розмірах відповідно до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». Середній розмір пенсії «чорнобильців», що мають інвалідність, пов’язану із участю в ліквідації аварії, становить 19,5 тис. грн.

З 1 березня 2024 року в Україні збільшилися розміри мінімальних пенсійних виплат особам з інвалідністю із числа учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС. Розмір таких виплат залежить від середньої заробітної плати за попередній рік (у 2023 році – 14308,46 грн).

В українському законодавстві визначено, що у колишніх ліквідаторів з інвалідністю, яка стала наслідком Чорнобильської катастрофи, мінімальний розмір пенсійної виплати і середня зарплата пов’язані таким чином:

- у разі наявності інвалідності І групи розмір пенсії складе 100% середнього заробітку;

- для осіб ІІ групи інвалідності – не нижче 80%;

- для осіб ІІІ групи – не менше 60%.

Зазначені розміри мінімальних пенсійних виплат встановлюються незалежно від того, згідно з яким законом особі призначено пенсію. Зокрема, на «пенсійному» обліку в Полтавській області налічується 761 особа, що на момент ліквідації аварії мали офіцерські звання, стали особами з інвалідністю та одержують пенсії за відповідним законом. Середній розмір таких пенсій становить 16,8 тис. грн.

Окрім тих людей, яких називають «ліквідаторами», на обліку в Пенсійному фонді Полтавщини налічується близько чотирьох тисяч осіб, що стали заручниками ситуації та втратили здоров’я, одержавши інвалідність, пов’язану з Чорнобильською катастрофою. Які зміни відбулися цьогоріч у пенсійному забезпеченні таких українців?

З 01.03.2024 зафіксовані нові розміри виплат особам з інвалідністю зазначеного виду. Зокрема, вони не можуть бути нижчими таких розмірів:

- для I групи інвалідності – 8839,20 грн;

- для II групи інвалідності – 7071,36 грн;

- для III групи інвалідності – 5450,85 грн;

- для дітей з інвалідністю - 5450,85 грн.

Якщо у колишніх ліквідаторів і постраждалих є надбавки, додаткові пенсії, підвищення до пенсії, пенсії за особливі заслуги перед Україною, то такі виплати встановлюються понад проіндексовані розміри пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання внаслідок Чорнобильської катастрофи, визначені ст. 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

З 1 березня 2024 року була проведена не лише щорічна індексація пенсій, а й перерахунок пенсій, надбавок, підвищень та інших доплат до пенсії, який здійснюється з урахуванням розміру прожиткового мінімуму для непрацездатних осіб, встановленого на 1 січня п.р.

Разом із тим слід врахувати, що індексація пенсій щоразу відбувається з певним обмеженням. Йдеться про максимальний розмір пенсії, який з 01.03.2024 досяг 23 610 грн. Таким чином, максимальний розмір усіх пенсій, і «чорнобильських» у тому числі, нині не може перевищувати цієї суми.

 

Головне управління Пенсійного фонду

України в Полтавській області

 

Image

Анонси

27.04.2024 – Великодній ярмарок
Увага! Триває Всеукраїнський літературний конкурс ім. Олени Теліги та Олега Ольжича «Тільки тим дана перемога, хто у болі сміятися зміг»
1.03-1.04.2024 – Держкомтелерадіо оголошує прийом публіцистичних творів на здобуття премії імені Івана Франка у галузі інформаційної діяльності
5.03.2024 – Вінницький пресклуб запрошує журналістів і журналісток Полтавської області до участі в освітньому вебінарі на тему «Техніка перевірки фактів у боротьбі з дезінформацією для підготовки інформаційно-аналітичних матеріалів»
16-24.02.2024 – Національний тиждень читання поезії 2024: «Ріки незмінно течуть додому»
22.02.2024 – Вінницький прес-клуб організовує серію вебінарів для регіональних журналістів у межах проєкту «Розбудова толерантного інформаційного простору регіональними журналістами»
02.02.2024 - показ документального фільму «І кожна річка»
Image
Image
Всеукраїнська програма ментального здоров'я
Image
Image
13_poltavska.png
Image

СТОРІНКА ДЕПАРТАМЕНТУ У FACEBOOK

Відео youtube Департаменту інформаційної діяльності та комунікацій з громадськістю ПОлтавської облдержадміністрації
oda-ban2.png
oblrada2.png
ghestova_mova.jpg
other-tasks-metro-icon-1.png

Основні завдання Департаменту

  • забезпечення реалізації державної політики у сфері інформації, комунікацій з громадськістю;
  • сприяння реалізації конституційного права громадян на свободу слова та безперешкодній діяльності засобів масової інформації;
  • участь у формуванні та реалізації державної політики у сфері інформації і видавничої справи з метою повнішого задоволення потреби населення області в інформаційній та видавничій продукції;
  • здійснення заходів щодо розвитку інформаційного простору та інформаційної інфраструктури області;
  • аналіз і прогнозування суспільно-політичних процесів у регіоні;
  • проведення консультацій з громадськістю з питань формування та реалізації державної політики;
  • сприяння місцевим органам виконавчої влади у забезпеченні взаємодії з політичними партіями та громадськими організаціями.
© 2018 Департамент інформаційної діяльності та комунікацій з громадськістю Полтавської обласної державної адміністрації. Матеріали на сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Attribution 4.0 International license , якщо не вказано іншого. https://creativecommons.org/licenses/by/4.0/deed.uk