Видавнича справа на Полтавщині

Видавнича сфера області характеризується наявністю 143 суб’єктів видавничої справи (за даними Державного реєстру видавців, виготівників і розповсюджувачів видавничої продукції станом на 04.10.2023р.). Більшість суб’єктів видавничої справи поєднують 2-3 види діяльності у видавничій справі, а саме: 39 суб’єктів видавничої справи займаються видавничою діяльністю і виготовленням видавничої продукції; 17 – видавничою діяльністю і розповсюдженням видавничої продукції; 6 – виготовленням і розповсюдженням видавничої продукції; 37 – видавничою діяльністю, виготовленням і розповсюдженням видавничої продукції.

З усіх суб’єктів видавничої справи книгодруком постійно займаються 11 підприємств, у тому числі комунальні видавництва.

У видавництвах області  у довоєнний час виходило понад 200 назв книг різної тематики, у 2022 році – 165, більшість українською мовою – майже  90%. Наклади цих видань протягом останніх років є незначними, переважно до 500 примірників.

В області налічується близько 240 об’єктів роздрібної книжкової торгівлі: книжкові магазини, відділи, лотки книжкової торгівлі.

На виконання Указу Президента України від 09.11.2000 №1217/2000 «Про додаткові заходи щодо державної підтримки національного книговидання і книгорозповсюдження» в області, починаючи з 2000 року, реалізовуються програми підтримки книговидання, зокрема випуску соціально значущих книг за кошти обласного бюджету.

За цей час було видано 170 найменувань соціально значущих книг загальним накладом понад 90 тисяч примірників. В основному, це видання історико-краєзнавчої, національно-патріотичної тематики, а також довідкові, іміджеві та інформаційні видання. Більшість  накладів безкоштовно передано для поповнення фондів бібліотечних установ області.

Завершується реалізація Комплексної програми комунікацій влади з громадськістю та розвитку інформаційної сфери в Полтавській області на 2021-2023 роки (далі – Програма), розробником та головним виконавцем якої є Департамент інформаційної діяльності та комунікацій з громадськістю Полтавської облдержадміністрації. Низкою заходів Програми забезпечено фінансову підтримку за кошти обласного бюджету українськомовних видавничих проектів: соціально значущих творів місцевих авторів, часописів (літературно-мистецького журналу Полтавської обласної організації Національної спілки письменників України «Полтавська криниця» та журналу «Діє-Слово». Полтавська літературна криничка для дітей і юнацтва".

У районах області розробляються аналогічні бюджетні програми, заходами яких передбачається підтримка книговидання місцевих авторів, поповнення книжкових фондів місцевих бібліотек, а також книгодрукування у рамках розвитку інформаційної сфери, культури та туризму.

Системна реалізація програмних заходів сприяє розвитку книговидання в області, промоції полтавської книги і творчості місцевих авторів.

Одним із суб’єктів видавничої справи області є «Науково-редакційний підрозділ – центр по дослідженню історії Полтавщини» Полтавської обласної ради (НРП–Центр).

З 2007 року НРП-центр очолює відомий педагог, історик-краєзнавець, заслужений вчитель України, член Національної спілки краєзнавців України і Національної спілки художників України Олександр Білоусько. Під його керівництвом реалізовано низку масштабних науково-дослідних, навчально-методичних, мистецьких, інформаційних, презентаційних видавничих проектів: «Реабілітовані історією. Полтавська область» (книги 1-5), «Національна  книга  пам’яті  жертв  Голодомору  1932–1933 років. Полтавська область», «Чорнобиль. Книга слави і пам’яті. Полтавська область», «Полтавщина: влада на паралелях історії», «Герої землі Полтавської» (випуски 1-3), «Полтавщина. Шлях до незалежності. 1985–1991», «Українська революція. 1917–1921. Полтавський вимір. Події. Постаті. Документи» (у 3-х книгах), «Друга світова війна. 1939–1945. Полтавський вимір. Події. Постаті. Документи» (у 3 книгах), «Ілюстрована історія Полтавщини», «Полтавщина: Природа. Традиції. Культура», «Полтавщина. Пам’ять віків», «Тарас Шевченко і Полтавщина», «Леся Українка і Полтавщина» та ін.

О.Білоусько є автором ідеї та керівником видавничого проекту, започаткованого за підтримки обласної влади, фундаментального універсального 12-томного довідника «ПОЛТАВІКА. Полтавська енциклопедія». Уже побачили світ: том 6 «Освіта і наука» (кн. 1-3), том 9 «Образотворче та декоративне мистецтво (кн. 1-2)», том 12 «Релігія і Церква». Закінчується робота над томом 7 «Мова та література», томом 8 «Архітектура», розпочато роботу над томом 4 «Історія». Завдяки поетапній реалізації проекту Полтавщина отримає унікальне видання, що не має аналогів в Україні.

Перевидано унікальний довідник для військовослужбовців, волонтерів, захисників України «Московія проти України. Двобій на розвилках історії» (перше видання побачило світ у переддень 2023 р.).

Актуальність і пріоритетність того чи іншого видавничого проєкту визначається з урахуванням реалій сьогодення. Нині робота Центру зосереджена над підготовкою меморіального видання «Російсько-українська війна. 2014–2023. Книга слави і пам’яті. Полтавська область». Продовжується дослідницька та методична робота з реалізації загальноукраїнського проекту «Реабілітовані історією». НРП-Центр був і залишається єдиною в області установою, яка спроможна виконувати всеукраїнські і регіональні програми за проблематикою своєї роботи.

Департамент сприяє промоції українськомовної книги шляхом анонсування інформації щодо книжкових новинок видавництв Полтавщини, а також розміщення електронних версій книг, виданих за кошти обласного бюджету, на власному веб-сайті;  надає інформаційне сприяння заходам бібліотечних установ, видавництв, книгарень.

Завдяки забезпеченню участі видавців області у книжкових виставках-ярмарках Полтавщина гідно представлена серед регіонів України у книговидавничій сфері. Полтавські видавництва брали участь у Міжнародному книжковому Форумі видавців у Львові, Міжнародному книжковому фестивалі Book Space (м. Дніпро),  Міжнародному фестивалі «Запорізька книжкова толока», Черкаському книжковому фестивалі та ін. 

Напрацьовано власний досвід проведення регіонального книжкового фестивалю на Полтавщині. У 2018 році за ініціативи Департаменту започатковано щорічну Універсальну книжкову виставку-ярмарок «ПОШУК», у якій беруть участь видавництва з різних регіонів України. Захід отримав позитивний резонанс у медіа та соцмережах.

Розвиток книговидавничої справи, популяризація читання, модернізація бібліотечної галузі та промоція української книжкової продукції знаходиться у фокусі уваги обласної влади, оскільки книга є однією з важливих складових державної інформаційної політики.