Previous Next

Презентація тому унікальної ПОЛТАВІКИ: "Образотворче і декоративне мистецтво"

Надрукувати

14 червня 2016 року у Полтавському краєзнавчому музеї імені В.Кричевського з ініціативи Полтавської обласної організації Національної спілки художників України відбулася презентація «ПОЛТАВІКИ. Полтавської Енциклопедії» – том 9: «Образотворче і декоративне мистецтво» у 2-х книгах.

У заході взяли участь доктор мистецтвознавства, академік НАНУ, заслужений діяч мистецтв України, заслужений діяч культури Польщі О. Федорук, представники причетних структурних підрозділів облдержадміністрації, науковці, митці, керівники полтавських вузів, музейних установ та мистецьких закладів, видавці, викладачі художніх шкіл, студенти.

Голова облдержадміністрації В.Головко неодноразово наголошував, що сприяння розвитку культурної сфери на Полтавщині є одним із пріоритетів діяльності обласної влади. 

Започаткований за підтримки обласної державної адміністрації та обласної ради науково-видавничий проект «ПОЛТАВІКА. Полтавська Енциклопедія» – це універсальний довідник з найрізноманітніших галузей науки, техніки, культури, найповніше зведення найважливіших надбань полтавського краю за всі роки існування, найістотніших і різнопланових знань про Полтавщину, розкритих у динаміці від найдавніших часів до сьогодення. Це фактично перша спроба впорядкувати й інтегрувати знання про рідний край в український, європейський і світовий цивілізаційний контексти.

Автором ідеї та керівником проекту є Олександр Білоусько - директор Центру дослідження історії Полтавщини, член Національної спілки краєзнавців України, Заслужений учитель України, лауреат Полтавської обласної премії імені І. П. Котляревського в номінації «Освіта» та премії імені Д. Яворницького Національної спілки краєзнавців України.

Вручаючи грамоти представникам авторського колективу та видавництва, директор Департаменту інформаційної діяльності та комунікацій з громадськістю облдержадміністрації Вадим Штефан підкреслив, що "якісні книги є зброєю в інформаційній війні". У Полтавській області на підтримку української книги, виданої регіональними видавництвами, завдяки сприянню керівництва облдержадміністрації та обласної ради, консолідованій роботі депутатського корпусу обласної ради, у 2016 році заплановано витратити 597 тисяч гривень.

Виробничі витрати на підготовку і видання одного тому та його наклад визначаються Комплексною програмою комунікацій влади з громадськістю та розвитку інформаційної сфери в Полтавській області, затвердженій сесією обласної ради, томи виходять згідно із Планом випуску соціально значущих видань. Видання томів «Полтавіки» здійснює полтавське ТОВ «АСМІ».

Підготовку кожного тому проводить редакційна колегія та автори-упорядники. Авторський колектив ставить за мету забезпечити інформаційну насиченість та об'єктивність матеріалів, запропонувати різні точки зору і погляди на проблемні питання, дозволити користувачам скласти власне уявлення про ключові моменти розвитку краю впродовж тривалого історичного періоду.

У томі 9 «Образотворче і декоративне мистецтво» висвітлено найважливіші моменти мистецького процесу на Полтавщині від найдавніших часів до початку ХХІ століття, що також дає змогу побачити полтавську складову як невід'ємну частину художньої культури людства.

У тематичних статтях дається комплексне висвітлення питань живопису, скульптури, графіки, декоративного і фотомистецтва. Багато статей уводять у науковий обіг раніше невідомі чи мало досліджені пам'ятки і нові фактичні дані; ряд статей присвячено питанням, які раніше не одержували оцінок в радянській науці або свідомо фальшувалися чи замовчувалися.

Коло імен художників, включених до видання, широке і різноманітне: це митці, які 1) народилися на Полтавщині, незалежно від того, де жили і працювали потім; 2) народилися де-інде, але якийсь час (іноді тривалий) жили і працювали на Полтавщині, тут померли і поховані; 3) відобразили в своїх творах важливі події з минувшини та сьогодення краю, його природу, пам'ятки історії та культури, створили портрети відомих полтавців; 4) оформляли та ілюстрували літературні твори полтавських авторів, створювали картини, скульптури, театральні декорації за мотивами цих творів; 5) брали участь у виставках, пленерах, інших мистецьких заходах, які відбувалися на Полтавщині; 6) є авторами пам'ятників, меморіальних дошок, встановлених на теренах Полтавщини, а також меморіальних споруд полтавцям, встановлених в інших землях; 7) є авторами творів, які зберігаються в музеях Полтавщини. Сутнісна близькість художників, представлених серед своїх колег, стане найбільш неочікуваним відкриттям.

Творчість полтавських митців вписана в контекст європейської і світової культури. Риси передової культури фіксуються в творчості багатьох полтавських митців. Чимало фактів свідчать про визнання досягнень наших земляків в інших країнах, хоча масштаб обдарувань цих особистостей залишається недооціненим на батьківщині.

Об'єднані в одному томі образотворче і декоративне мистецтво постають як складне, багатогранне художнє явище. Діапазон художньої діяльності митців – широкий і не має різкого окреслення. Одними своїми проявами ця діяльність межує з матеріальним виробництвом, іншими – сягає у високі сфери духовності. За основу тому взято Мистецтво – без різниці, хто його творив: народні, самодіяльні чи професійні художники.

Автори намагалися дати картину художнього процесу, всередині якого художники є не просто представниками різних тенденцій, носіями програм, але людьми свого часу, зануреними у стрімкий потік загального творчого пошуку.

У роботі над томом брали участь провідні центри мистецтвознавства Полтавської області – Полтавський художній музей, Полтавський краєзнавчий музей, а також відомі вчені, представники наукових і творчих колективів, колекціонери. До співпраці залучалися фахівці суміжних наук: археологи, етнографи, архівісти, історики, географи, краєзнавці – всього 51 автор.

Видання вражає своєю монументальністю: 1624 сторінки великого формату (50 сторінок займають схеми і таблиці), 719 тематичних і 4316 біографічних статей, 10556 ілюстрацій, з них 2785 портретів, 485 світлин, 2056 тонових і 5230 кольорових репродукцій художніх творів.

Високу оцінку роботі полтавців дав присутній на презентації учений зі світовим ім'ям Олександр Федорук: «Подібним виданням не може похвалитися жодна область України та й не тільки України».

Втілення проекту поряд із підвищенням потенційних можливостей вивчення Полтавського краю сприятиме вихованню національної державної гідності у всіх людей, які живуть на Полтавщині і люблять свою землю, зробить внесок у будівництво демократичного й толерантного суспільства.

Спільна праця над проектом активізує полтавську громаду й полтавські земляцтва за межами краю, сприятиме налагодженню постійних і плідних зв'язків між земляками-полтавцями в усьому світі.

Як і попередній, 9-й том Полтавської Енциклопедії розподілений у бібліотеки області, електронна версія представлена на сайті «Полтавіки».