Previous Next

Олена Харченко: «Першого вересня 2018-19 навчального року очікуємо рекордну кількість першокласників – 15100 учнів»

Надрукувати

Заклади освіти Полтавщини готові до початку нового начального року. Освітній процес розпочнеться першого вересня. До 25 серпня мають завершитися комісійні перевірки з оформленням відповідних актів. Про особливості підготовки навчальних закладів краю до нового 2018-2019 навчального року розповіла на щотижневій апаратній нараді в голови облдержадміністрації директор Департаменту освіти і науки ОДА Олена Харченко.

– Протягом літа педагогічна громада разом із батьками, органами виконавчої влади і місцевого самоврядування, депутатським корпусом доклали чимало зусиль, щоб вдало стартував проект Нової української школи. Минулоріч чотири пілотних школи Полтави, Горішніх Плавнів, Решетилівки і Кременчука апробували стандарт початкової освіти Нової української школи. Проект пройшов успішно, – поінформувала Олена Харченко. – Першого вересня 2018-19 навчального року очікуємо рекордну кількість першокласників – 15100 учнів. За останні три роки це рекордний показник. У минулих роках ми не мали й понад 13 тисяч першокласників.

Державна субвенція для вдалого старту Нової української школи (НУШ) в області становить понад 48 мільйонів гривень. Із них більше 12 мільйонів спрямовано на підготовку вчителів і 35 мільйонів 656 тисяч – на придбання оргтехніки, комп’ютерної техніки, дидактичних матеріалів і меблів. Закуплено й 15157 наборів конструктора LEGO для пізнавально-розвивальної діяльності дітей у процесі навчання.

– Місцеві бюджети додали і свої кошти на впровадження НУШ. Загальна їх сума по області склала 34 мільйони 865 тисяч гривень. Це не враховуючи співфінансування, бо державна субвенція передбачає останнє: для обласного центру й міст обласного значення співвідношення – 30 на 70, а для ОТГ і регіонів – 10 на 90, – додала Олена Харченко. – Нині меблі закуплені в усіх освітніх закладах. Оновлені навчальні кабінети для НУШ уже є майже по всій області. Водночас ще триває освоєння державної субвенції. Вона, до слова, надходитиме в область до кінця календарного року, тому ще тривають деякі тендерні процедури, зокрема які вимагають проведення міжнародних торгів.

Олена Харченко розповіла, що до системи загальної середньої освіти області входять 636 шкіл. Їх кількість зменшилася, але якість надання освітніх послуг, як запевнила директор профільного Департаменту ОДА, покращилася. Зросла кількість дітей у регіоні: зі 128 тисяч у 2015-2016 роках до 132 тисяч учнів нині.

– Станом на кінець минулого навчального року Полтавщина у складеному Міністерством освіти і науки рейтингу за кількістю опорних шкіл посідала п’яту сходинку з результатом 31. Станом на перше серпня 2018-го в області створено 41 такий заклад, а до кінця календарного року, відповідно до Стратегії створення нового освітнього простору Полтавської області, їх має стати 57, – зазначила Олена Харченко. – Нова школа – це доступна школа. У регіоні забезпечено стовідсоткове підвезення дітей і вчителів із сільської місцевості до навчальних закладів. Курсують 352 автобуси, з них шкільних – 317. За останні три роки придбано 60 автобусів. За перше півріччя 2018-го закуплено сім таких авто, а до кінця року заплановано ще шість. Водночас є потреба в оновленні автопарку, тож необхідно ще 63 автобуси, зокрема три спеціальних для дітей з інвалідністю.

Директор Департаменту освіти і науки ОДА розповіла й про поступ у модернізації кабінетів природничо-математичних дисциплін, закупівлю комп’ютерного обладнання. Водночас, за її словами, є відповідні потреби в оновленні техніки. Крім того, Олена Харченко поінформувала, що досі не підключено до швидкісного інтернету 21 школу краю. Закликала керівників районів і ОТГ області забезпечити проведення освітнього процесу на належному рівні. Розповіла, що рівень забезпечення підручниками в області – 97-98 відсотків, проте вдається досягнути показника у 100 відсотків завдяки перерозподілу підручників.

– Нова українська школа тісно пов’язана з інклюзивною освітою. Полтавщина посідає п’яту позицію за рівнем організації інклюзивної освіти. Нині маємо 159 відповідних закладів. Порівняно з позаминулим роком, кількість охоплених інклюзивною освітою учнів зросла удвічі й становить 426 дітей. Найбільше таких установ у Полтаві, Кременчуці, Горішніх Плавнях, Гадячі, Карлівському, Новосанжарському й Гадяцькому районах. Цю роботу необхідно продовжувати й надалі. Дуже важливим є й створення інклюзивно-ресурсних центрів (ІРЦ). До кінця 2018 року заплановано відкрити 132 таких заклади. Станом на перше серпня ухвалено 15 рішень, 11 ІРЦ розпочали роботу.Одними з перших такі центри створили Кременчук і Нові Санжари. Зволікати з утворенням цих установ не потрібно. Вони дуже важливі, надають інформаційно-консультативні послуги для дітей з особливими освітніми потребами й сприяють розвитку інклюзивної освіти у громаді й районі, – додала Олена Харченко.

Вона поінформувала, що першого вересня в області готові до старту навчального року і чотири наукових ліцеї, дві спортивні школи-інтернати, мистецька школа, військовий ліцей, три навчально-реабілітаційних центри, дві санаторні школи, десять спеціальних шкіл-інтернатів і дитячий будинок.

– Відповідна робота триває й надалі. Наша остаточна мета, щоб кожна дитина мала свою родину, – зазначила Олена Харченко.

Дошкільною освітою охоплено на Полтавщині понад 50 тисяч дітлахів. Функціонують 636 ДНЗ. Тенденція до збільшення місць у дитсадках є, хоч і досі заклади перевантажені.

Установи професійно-технічної освіти краю готові прийняти 10 тисяч учнів. Відповідна вступна кампанія ще триває до першого жовтня 2018 року. Мережа закладів оптимізується, покращується якість освіти. Діють три виробничо-освітніх кластери у Кременчуці, Горішніх Плавнях і Зінькові. Створено й два нових – у Хоролі й Решетилівці. Упродовж року відкрито навчальні центри за професіями швачка, кравець, закрійник у Полтаві й Зінькові. Завершується створення центру за фахом електрогазозварник, електрозварник на автоматичних і напівавтоматичних машинах при вищому професійно-технічному училищі №7 міста Кременчука.

Навчатимуть дітей і молодь Полтавщини 12776 освітян. Першокласникам пояснюватимуть науку за новим стандартом 977 вчителів, які пройшли відповідне навчання. Проте є в області й 170 вакансій педагогів, 119 із яких у сільській місцевості.

За словами Олени Харченко, на фінансування галузі загалом у 2018 році виділено 5 мільярдів 490 мільйонів гривень. Це більше, ніж минулоріч, на 1 мільярд 171 мільйон гривень.

– Основне завдання Нової української школи – дітям має бути комфортно й безпечно, цікаво й корисно в навчальному закладі й, що дуже важливо, у них має бути бажання відвідувати установу. Багато вже зроблено для підготовки освітніх закладів краю до нового навчального року, проте ще багато завдань попереду. І до їх вирішення потрібно долучатися не тільки обласній державній адміністрації, а й активізуватися райдержадміністраціям і об’єднаним територіальним громадам регіону, – зазначив заступник голови облдержадміністрації Роман Товстий.