Previous Next

Валерій Головко: «Полтавщина має високі досягнення щодо створення й реалізації угод у форматі міжмуніципального співробітництва»

Надрукувати

Сьогодні в облдержадміністрації відбувся ІІ Полтавський регіональний форум міжмуніципального співробітництва.

У його роботі взяли участь голова облдержадміністрації Валерій Головко, голова обласної ради Олександр Біленький, народні депутати України Андрій Река й Юрій Бублик, начальник відділу з питань територіальної організації влади Департаменту з питань місцевого самоврядування та територіальної організації влади Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України Лілія Попова, керівник Проекту «Реформа управління на сході України», що виконується Deutsche Gesellschaft für Internationale Zusammenarbeit (GIZ) GmbH, Тарас Журавель. Крім того, у межах заходу із доповідями виступили директор Департаменту економічного розвитку, торгівлі та залучення інвестицій ОДА Інна Іщенко, кандидат економічних наук, заступник начальника відділу інвестиційної діяльності та проектного менеджменту виконавчого апарату обласної ради Віктор Гришко, інші фахівці галузі, очільники райдержадміністрацій і райрад, міських, селищних і сільських рад області, голови об’єднаних територіальних громад, які впроваджують проекти міжмуніципального співробітництва. Ділилися досвідом, обговорювали перспективи розвитку.

– Полтавщина має високі досягнення щодо створення й реалізації угод у форматі міжмуніципального співробітництва. Така співпраця дає позитивні сигнали, зокрема для продовження реформи децентралізації. Дякую Президенту України, Прем’єр-міністру України, що у 2015 році прийняли таке політично важливе рішення, й органи місцевого самоврядування отримали повноваження, фінансові ресурси, які працюють на розвиток громад. Якщо звернутися до статистики, то вже маємо 61 угоду в форматі міжмуніципального співробітництва. Загалом по Україні їх 185. Тобто ми є лідерами. Маємо зберігати ці позиції. Спільно з Олександром Біленьким зі свого боку допомагаємо у вирішенні проблем, які виникають упродовж реалізації проектів. Основними темами співробітництва є поводження з твердими побутовими відходами, створення сучасних пожежних охорон, ремонт доріг. Є поступ і далі – наприклад, співпраця у форматі надання медичних послуг, освітніх. Область набирає обертів і в розвитку туристичної галузі, спорту. Співпраця продовжується і розширюється. Найголовніше, що вона дала поштовх на реалізацію і поглиблення реформи децентралізації. Полтавщина також є одним із лідерів щодо формування потужних, спроможних об’єднаних територіальних громад. Маємо залишатися краєм, куди приїздять за практичним досвідом і фаховим спілкуванням, – зазначив Валерій Головко.

– Область інтенсивно й прогресивно займається розв’язанням багатьох питань. Обласна влада є локомотивом усіх процесів, що відбуваються зокрема і в Україні, тому що Полтавщина лідирує за кількістю проектів із міжмуніципального співробітництва. Така співпраця – один з елементів децентралізації. Невдовзі у нас стартуватиме конкурс об’єднаних територіальних громад. Прошу не розмінюватися на проекти, які стосуються утеплення. Краще звернути увагу на використання інновацій, туристичну галузь, ІТ, розвиток технологій, які пов’язані з інтернет-зв’язком, – поінформував Олександр Біленький.

Голова підкомітету з питань регіональної політики, місцевих бюджетів та комунальної власності Комітету Верховної Ради України з питань державного будівництва, регіональної політики та місцевого самоврядування Андрій Река розповів, що на кожному засіданні Комітету йдеться про Полтавщину.

– Наша область є лідером у сфері міжмуніципального співробітництва. Поки що нікому не вдалося наші досягнення перевершити. Проте минулого року високі темпи росту показала й Вінницька область. Говорю це, щоб прокинулися ті, хто в полтавському регіоні працює погано. Президент, Верховна Рада, Уряд заохочують об’єднані громади розвиватися. Потрібно використати ці можливості сповна. Є в кого навчатися, з ким працювати, щоб іти з ними в ногу або й швидше, – наголосив Андрій Река.

Лілія Попова поінформувала учасників форуму про поступ реформи децентралізації в державі.

– Станом на сьогодні в Україні утворена 731 об’єднана територіальна громада. 29 квітня поточного року відбулися вибори у сорока громадах, а ще 34 очікують рішення ЦВК про проведення перших виборів. Динаміка прогресує. Це дуже добре. 731 ОТГ – це більше шести мільйонів населення, понад 32 відсотки території України. Цього року виділяється 1,9 мільярда гривень субвенції для розвитку інфраструктури об’єднаних територіальних громад. Минулого тижня вже відбулося перше засідання профільної комісії, де розглянуто й погоджено 312 відповідних проектів 104 ОТГ на суму 314 мільйонів гривень. Тож, хто ще не скористався можливістю, подавайте свої проекти, – зазначила Лілія Попова. – На Полтавщину неодноразово приїздили представники з інших регіонів України, щоб вивчити й перейняти досвід міжмуніципального співробітництва, та й полтавці часто бувають у різних областях, але тут уже укладено 61 угоду, а в наступників – лише 25. Не наздоганяють. То в чому ж феномен, секрет Полтавщини? У Мінрегіоні переконані, що в конкретних людях. Народні депутати, керівництво обласної державної адміністрації й обласної ради спільно працюють зі своїми представництвами, є ініціатива об’єднаних територіальних громад. І це все помножене на досягнення Європейського Союзу, Ради Європи, наших колег із проекту GIZ. Дуже вдячні Полтавщині за роботу й бажаємо подальших успіхів.

Інна Іщенко поінформувала, що для одержання інфраструктурної субвенції 27 об’єднаних територіальних громад краю підготували проекти, подали до Департаменту економічного розвитку, торгівлі та залучення інвестицій ОДА, отримали висновки й готові захищати їх у Мінрегіоні. 13 проектів, які підтримуються Державним фондом регіонального розвитку, реалізують у 2018 році.

– Міжмуніципальна співпраця – базова сходинка для подальшого впровадження реформи децентралізації. Цей механізм дозволяє органам місцевого самоврядування економити ресурси громад, ефективніше їх використовувати і вирішувати проблеми, які самостійно вони владнати не можуть чи краще вирішити спільно. Понад сорок відсотків місцевих рад області використовують механізм міжмуніципальної співпраці. Пріоритети на Полтавщині такі ж, як і в Україні, – поводження з твердими побутовими відходами, покращення якості надання адміністративних послуг, удосконалення освітніх, – додала Інна Іщенко.

– Гарною традицією в кінці травня – на початку червня стало «святкувати» день народження Закону «Про співробітництво територіальних громад», проводячи подібні заходи. Це для нас гарна можливість підбити підсумки й подивитися, чого досягнули за минулий рік, спланувати спільні дії на майбутнє. Якщо говорити про динаміку розвитку міжмуніципального співробітництва в Полтавській області, то у 2015-му таких проектів було 15, у 2016-му – 17, у 2017-му – 34, а нині уже 61. Динаміка вражає. Для нас дуже важлива якість проектів, тому поступово переходимо до більш складних форм співпраці. Наприклад, створення спільних комунальних підприємств, фінансування спільних підприємств, – поінформував Тарас Журавель. – Дуже важливо, що практики впровадження проектів документуються. Потім, зокрема на основі досвіду Полтавщини, формуємо практичні посібники. Важливо створювати нові ініціативи. Спільно з нашими партнерами – Полтавською обласною державною адміністрацією, Полтавською обласною радою, Головним управлінням ДСНС України в Полтавській області, наприклад, почали системне реформування в частині створення місцевих пожежних охорон саме на засадах розвитку децентралізації й міжмуніципального співробітництва… Ми відкриті для продовження співпраці з громадами Полтавської області.

За словами Віктора Гришка, з-поміж 21 проекту місцевої пожежної охорони по Україні 15 реалізують на Полтавщині.

– Напрацьована потужна експертна, методична, нормативна бази. Зроблено багато, потрібне лише бажання керівників втілювати нові проекти. Триває ґрунтовна робота щодо розвитку місцевого туризму. Переконаний, що наступного року залучимо до впровадження ініціатив міжмуніципального співробітництва всі 25 районів. Новосанжарський, наприклад, уже другий рік лідирує. Хороша динаміка у Решетилівському, Полтавському, Семенівському, Гадяцькому районах. Проведемо з тими, хто ще не долучилися до втілення проектів, спільні заходи й зрозуміємо, чому вони досі не в цьому руслі, – зазначив Віктор Гришко. – Водночас уже ставляться завдання підтримати більш складні форми співробітництва, які дозволяють потім громадам об’єднуватися. Кращі практики потрібно продовжувати і посилювати.