• +380 (0532) 56-17-18
  • info@adm-pl.gov.ua
  • Пн - Чт 9:00 - 18:00, Пт 9:00 - 16:45. На час карантину: пн-чт 8:00 до 17:00, пт з 8:00 до 15:45, перерва з 12:00 до 12:45
Image

Для осіб із порушенням зору

21 вересня – Міжнародний день поширення інформації про хворобу Альцгеймера

Якщо ви забуваєте, куди поклали ключі, – це ще не хвороба. Але якщо ви не знаєте, що потрібно робити з ключами, для чого вони призначені, – ось це вже проблема.

Хвороба Альцгеймера – це один із різновидів старечої деменції. Діагностується практично у 50% людей старших за 85 років. У деяких випадках зустрічається і так званий «ранній» Альцгеймер – до 65 років.

Ця недуга є ознакою патологічних змін у головному мозку, які з часом тільки прогресуватимуть. Саме тому лікарі закликають звертати увагу на поведінку літніх членів родини. І за наявності таких поведінкових симптомів, як проблема з пам’яттю, часті напади поганого настрою, послаблення інтересу до зовнішнього світу тощо, негайно звертатися за медичною допомогою до фахівців.

Ранні ознаки захворювання:

  • Втрата пам’яті, що руйнує щоденне життя.
  • Проблеми з виконанням знайомих завдань на роботі, вдома чи під час відпочинку.
  • Порушене мовлення, заїкання.
  • Погіршене судження.
  • Нездатність відтворити ланцюжок подій.
  • Пасивність у роботі та соціальному суспільстві.

Процес розпаду психіки може тривати роками, що призводить не тільки до страждань самого хворого, але також родини і близького оточення.

Фактори ризику

Хвороба Альцгеймера досить часто зустрічається у всьому світі, проте точні причини її розвитку все ще невідомі. Зате відомі фактори, що підвищують ризик виникнення захворювання:

  • дефіцит інтелектуальної діяльності;
  • брак фізичної активності;
  • серцево-судинні захворювання, діабет та ін.;
  • брак вітаміну D;
  • тютюнокуріння та зловживання алкогольними напоями;
  • нездорове харчування;
  • черепно-мозкові травми;
  • похилий вік.

Також передбачається спадкова схильність, але не до самої хвороби, а до порушення клітинного метаболізму.

Альцгеймер не прийде

Незважаючи на те, що страждає на цю хворобу значна кількість людей, ліки від неї все ще не винайдено. Зате під час численних досліджень вчені з’ясували, що можна знизити ризик появи або уповільнити розвиток цього захворювання, що вже почалося:

  1. Розумова діяльність. Люди, які не мають розумової стимуляції, ризикують отримати Альцгеймера в 2,6 разу більше. Тому розв’язуйте кросворди і головоломки, грайте в інтелектуальні ігри, читайте цікаві книги.
  2. Фізична активність. «У здоровому тілі – здоровий дух» – не просто приказка. Помірні навантаження – це оптимальне кровопостачання, повноцінне живлення клітин, тонус м’язів та інших тканин, і ще багато всього корисного.
  3. Раціональне харчування. Для профілактики хвороби Альцгеймера рекомендують дотримуватися дієти з низьким глікемічним індексом (овочі, несолодкі фрукти, нежирне м’ясо, злаки). Також корисні зелений чай (200 мл на день знижує ризик захворювання на 54%), кориця і куркума.
  4. Вітамін D і риб’ячий жир. Цей комплекс чомусь недооцінюють, хоча він здатний запобігти безлічі неврологічних захворювань, поліпшити пам’ять і увагу, зміцнити нервову систему.

Якщо у вас з’явилася підозра, що хтось із ваших близьких схильний до хвороби Альцгеймера, проведіть із ним невеликий тест. Основна умова – не підказувати! Це займе всього 5-10 хвилин, зате ви будете знати, чи варто вам звернутися до лікаря:

  1. Попросіть запам’ятати три слова, що не пов’язані між собою, наприклад: мило, свічка, яблуко.
  2. Попросіть намалювати годинник із круглим циферблатом із цифрами, щоб стрілки показували 14 год 15 хв.
  3. Попросіть перерахувати місяці року в зворотному порядку і порахуйте кількість помилок.
  4. Попросіть усно від 100 віднімати по 5 і так само порахуйте кількість неправильних відповідей.

Хвороба Альцгеймера – це неухильно прогресуюче захворювання, яке може просто «стерти» людину. Тому при появі тривожних симптомів, краще не затягувати, а звернутися до фахівців. Це уповільнить процес її прогресування та покращить якість життя хворого.

Пресцентр ДОЗ ОДА

Image

Анонси

Увага! Триває Всеукраїнський літературний конкурс ім. Олени Теліги та Олега Ольжича «Тільки тим дана перемога, хто у болі сміятися зміг»
Стартує Всеукраїнський проєкт збору книжок «Вільні читають українською!»
1.03-1.04.2024 – Держкомтелерадіо оголошує прийом публіцистичних творів на здобуття премії імені Івана Франка у галузі інформаційної діяльності
5.03.2024 – Вінницький пресклуб запрошує журналістів і журналісток Полтавської області до участі в освітньому вебінарі на тему «Техніка перевірки фактів у боротьбі з дезінформацією для підготовки інформаційно-аналітичних матеріалів»
16-24.02.2024 – Національний тиждень читання поезії 2024: «Ріки незмінно течуть додому»
22.02.2024 – Вінницький прес-клуб організовує серію вебінарів для регіональних журналістів у межах проєкту «Розбудова толерантного інформаційного простору регіональними журналістами»
02.02.2024 - показ документального фільму «І кожна річка»
Image
Image
Всеукраїнська програма ментального здоров'я
Image
Image
13_poltavska.png
Image

СТОРІНКА ДЕПАРТАМЕНТУ У FACEBOOK

Відео youtube Департаменту інформаційної діяльності та комунікацій з громадськістю ПОлтавської облдержадміністрації
oda-ban2.png
oblrada2.png
ghestova_mova.jpg
other-tasks-metro-icon-1.png

Основні завдання Департаменту

  • забезпечення реалізації державної політики у сфері інформації, комунікацій з громадськістю;
  • сприяння реалізації конституційного права громадян на свободу слова та безперешкодній діяльності засобів масової інформації;
  • участь у формуванні та реалізації державної політики у сфері інформації і видавничої справи з метою повнішого задоволення потреби населення області в інформаційній та видавничій продукції;
  • здійснення заходів щодо розвитку інформаційного простору та інформаційної інфраструктури області;
  • аналіз і прогнозування суспільно-політичних процесів у регіоні;
  • проведення консультацій з громадськістю з питань формування та реалізації державної політики;
  • сприяння місцевим органам виконавчої влади у забезпеченні взаємодії з політичними партіями та громадськими організаціями.
© 2018 Департамент інформаційної діяльності та комунікацій з громадськістю Полтавської обласної державної адміністрації. Матеріали на сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Attribution 4.0 International license , якщо не вказано іншого. https://creativecommons.org/licenses/by/4.0/deed.uk