Вакцинація, як профілактика захворювань

Надрукувати

Профілактика інфекційних захворювань – це сукупність заходів, спрямованих на ізоляцію хворих, розрив механізму передачі хвороби, формування несприятливості до збудників захворювання.

Вакцинація – найефективніший спосіб захисту від інфекційних захворювань.

Імунна система реагує на введену вакцину, виробляючи імунітет проти інфекцій, і таким чином формує захист проти хвороби.

Завдяки вакцинації людство перемогло натуральну віспу, захворюваність на поліомієліт знизилась на 99%, глобальна смертність  від кору – на 75%, щорічна смертність від правця новонароджених – більше ніж у 13 разів.

Щороку завдяки щепленням вдається врятувати близько 3 млн. дітей, запобігти 750 тисячам тяжких ускладнень інфекційних хвороб.

В Україні вакцинація проводиться згідно з Календарем профілактичних щеплень, який розроблено з урахуванням міжнародного досвіду.  На сьогодні  він є найоптимальнішим для забезпечення повноцінного імунітету.

До нього входять вакцини від десяти інфекційних захворювань: кашлюку, дифтерії, правця, кору, паротиту, краснухи, туберкульозу, гемофільної інфекції/ Hib – інфекції, гепатиту В та поліомієліту.

Більшість цих хвороб мають загрозливі, смертельно небезпечні ускладнення, такі як параліч, пневмонія, ураження серця, мозку.

Ефективність імунізації є найвищою у разі дотримання зазначених у Календарі вікових термінів вакцинації та ревакцинації.

Обов’язкові щеплення роблять із першого дня життя:

Також існують рекомендовані щеплення, які активно застосовуються у світі для попередження таких захворювань як пневмококова інфекція, гостра респіраторна хвороба COVID-19, менінгіт, ротавірусний гастроентерит, грип, вітряна віспа, гепатит А, папіломавірусна інфекція, жовта лихоманка, тощо.

Їх часто роблять за епідемічними показаннями та для виїзду за кордон у країни, які мають ендемічну розповсюдженість цих захворювань.

Охоплення вакцинацією на рівні 95% дає можливість забезпечити повноцінний захист населення від спалахів та епідемій інфекційних хвороб, яким можна запобігти щепленнями.

Сьогодні, у зв’язку з військовою агресією російської федерації, значно знизилось охоплення населення вакцинацією. Це підвищує ймовірність виникнення та поширення інфекційних захворювань. Також негативно впливає на захворюваність міграція населення, скупчення людей у прихистках, підвищений ризик травмування, часом недоступність якісної медичної допомоги та ослаблення імунітету на фоні постійного стресу.

Саме тому важливо своєчасно робити профілактичні щеплення та захистити себе і своїх дітей від інфекційних захворювань та їх наслідків.

 Тетяна Богданович, лікар-інфекціоніст дитячий КП «Полтавська обласна клінічна інфекційна лікарня ПОР»