На Полтавщині проведуть заходи для підвищення рівня доступності до публічної інформації

Надрукувати

Юридичний департамент Полтавської обласної військової адміністрації та регіональне представництво Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини у Полтавській області провели спільну нараду з питань доступу до публічної інформації.

Представник Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини у Полтавській області Владислав Носенко та директор Департаменту Тетяна Кожевнікова обговорили випадки неналежного опрацювання запитів, надання не повних відповідей на них, або ж ненадання відповідей, що мали місце в області в 2023 році.

За результатами наради запланували проведення заходів спрямованих на підвищення рівня доступності до публічної інформації у 2024 році.

Наголошуємо, що право на доступ до інформації є конституційним правом людини, яке передбачене і гарантоване статтею 34 Конституції України.

Закон України «Про доступ до публічної інформації» визначає порядок здійснення та забезпечення права кожного на доступ до інформації, яка знаходиться у володінні суб’єктів владних повноважень, інших розпорядників публічної інформації, визначених цим Законом, та інформації, що становить суспільний інтерес.

Під публічною інформацією мається на увазі відображена та задокументована будь-якими засобами та на будь-яких носіях інформація, що була отримана або створена в процесі виконання суб'єктами владних повноважень своїх обов'язків, передбачених чинним законодавством, або яка знаходиться у володінні суб'єктів владних повноважень, інших розпорядників публічної інформації, визначених цим Законом.

Громадянин має право звернутися до розпорядника інформації із запитом індивідуальним або колективним незалежно від того, стосується ця інформація його особисто чи ні, без пояснення причини подання запиту.

Розпорядник інформації має надати відповідь не пізніше 5 робочих днів з дня отримання запиту.

Однак, в Законі України «Про доступ до публічної інформації» передбачені виключні випадки відмови в задоволенні запиту розпорядниками інформації: коли він не володіє інформацією і не зобов’язаний відповідно до його компетенції, передбаченої законодавством, володіти інформацією, щодо якої зроблено запит, або коли інформація, що запитується, належить до категорії інформації з обмеженим доступом, або особа, яка подала запит на інформацію, не оплатила фактичні витрати, пов’язані з копіюванням або друком, а також у разі недотримання вимог до запиту на інформацію.

У відмові в задоволенні запиту на інформацію має бути зазначено прізвище, ім’я, по батькові та посаду особи, відповідальної за розгляд інформаційного запиту, дату відмови, мотивовану підставу відмови, порядок оскарження відмови та підпис. Відмова в задоволенні запиту на інформацію надається в письмовий формі.

Уповноважений Верховної Ради України з прав людини у Спеціальній доповіді щодо додержання конституційного права на інформацію в умовах дії правового режиму воєнного стану, яка охоплює період від початку повномасштабного вторгнення до 30 вересня 2023 року (http://surl.li/nschj), наголошує на необхідності належного опрацювання інформаційних запитів для зменшення кількості протиправних і необґрунтованих відмов.

Розпорядникам інформації рекомендуємо неухильно дотримуватися принципу добросовісності та вимог чинного законодавства України при розгляді інформаційних запитів та надання відповідей на них; підвищувати кваліфікацію працівників, відповідальних за розгляд інформаційних запитів та підготовку відповідей щодо положень законодавства про доступ до публічної інформації; забезпечувати належну роботу підрозділів та відповідальних осіб, які здійснюють облік публічної інформації, прийом та обробку інформаційних запитів та підготовку відповідей на них.