Інсульт: шанс на повноцінне життя

Надрукувати

Інсульт вже став епідемією століття, адже він – одна з найпоширеніших причин смерті та основна причина втрати працездатності серед дорослого населення у світі.

За даними МОЗ, у минулому році кількість інсультів в Україні збільшилася на 16%. За прогнозами, через війну середній вік пацієнтів із діагностованим інсультом може знизитися орієнтовно на 10-15 років. До речі, все частіше інсульт почав діагностуватися у дітей.

Нагадуємо, як надати першу допомогу при інсульті та яким має бути маршрут пацієнта в цьому випадку

Інсульт – це судинна катастрофа, що пов’язана із порушенням мозкового кровообігу.

Пильну увагу слід звернути на людину, якщо у неї виникли наступні симптоми інсульту. Їх легко запам’ятати за абревіатурою МОЗОК. А саме:

М – мовлення. Раптове порушення мовлення, людина не може відповісти на запитання.

О – очі. Раптова втрата зору чи чіткого бачення.

З – запаморочення. Втрата рівноваги чи запаморочення в голові.

О – обличчя. Поява асиметрії на обличчі, людина не може посміхнутися.

К – кінцівки. Раптова слабкість чи оніміння кінцівок. Людина не може підняти вгору обидві руки або одна рука занадто слабка, тому людина не може нею рухати.

Пам’ятайте, що інсульт – це часозалежне захворювання. За 1 хвилину часу через інсульт людина втрачає 3 тижні свого життя. Тож, МОЗОК – це ЧАС!!!

Якщо хоч один із симптомів зійшовся, то необхідно зателефонувати до екстреної медичної допомоги за номером 103. Не чекайте, щоб побачити, чи ці симптоми зникнуть! Кожна хвилина має значення! Чим довше інсульт не лікується, тим більша ймовірність пошкодження мозку та інвалідності.

Де лікують інсульт

Нині в Україні діє 229 медичних закладів, які надають послуги за пакетом ,,Медична допомога при гострому мозковому інсульті”. У Національній службі здоров’я наголосили, що інсульт – пріоритетна послуга у Пакеті медичних гарантій. А це означає, що НСЗУ сплачує за неї за вищим тарифом.

На Полтавщині створено мережу закладів охорони здоров'я для надання медичної допомоги пацієнтам з гострим мозковим інсультом, які відповідають вимогам пакету медичних послуг НСЗУ.

Пацієнтів із підозрою на гострий мозковий інсульт бригади екстреної медичної допомоги терміново доставляють – в межах ,,вікна терапевтичних можливостей” – до одного з 9-ти визначених медичних закладів. Це: КП ,,Полтавська обласна клінічна лікарня ім. М.В.Скліфосовського Полтавської обласної ради”, КНП ,,1-А міська клінічна лікарня Полтавської міської ради”, КНМП  ,,Лікарня інтенсивного лікування «Кременчуцька””, КНМП ,,Кременчуцька перша міська лікарня ім. О.Т. Богаєвського”, КНП ,,Лікарня інтенсивного лікування І рівня м. Горішні Плавні” Горішньоплавнівської міської ради Кременчуцького району Полтавської області, КНП ,,Гадяцька міська центральна лікарня” Гадяцької міської ради, КНП ,,Миргородська  лікарня інтенсивного лікування” Миргородської міської ради, КП ,,Лубенська лікарня інтенсивного лікування” Лубенської міської ради Лубенського району Полтавської області, КНП ,,Лохвицька міська лікарня”.

У 2023 році бригади екстреної медичної допомоги області надали медичну допомогу понад 10 тисячам хворих на гострі порушення мозкового кровообігу. З них госпіталізовано – понад 8 400 хворих (83,1%).

Основна причина, за якою хворих залишено вдома, це – письмова відмова хворого з наявним підписом в карті виїзду згідно форми 110/о. Про кожен випадок відмови хворого від госпіталізації інформація передана сімейному лікарю.

Однією із основних причин пізньої доставки хворих є несвоєчасне звернення за медичною допомогою. Доставка хворих в межах ,,вікна терапевтичних можливостей ”  (менше 270 хв.) дала змогу провести госпітальний тромболізис у 676 випадках, а значить дати пацієнтам шанс повернутися до повноцінного життя.

Бригади ЕМД у 100% випадків надають медичну допомогу хворим на гострий мозковий інсульт, відповідно до затверджених стандартів. Вони в повному обсязі забезпечені необхідними засобами та медичними препаратами для того, щоб врятувати життя пацієнтів.

Але не забувайте, що небезпечно зволікати у випадку виявлення ознак інсульту та слід терміново телефонувати з номером 103!

Надайте шанс на повноцінне життя пацієнту з інсультом!

 

КП ,,Полтавський обласний центр громадського здоров’я ПОР”