Previous Next

Полтавщина соціальна: підсумки розвитку соціальних послуг в 2023 році

Надрукувати

Розвиток соціальних послуг напряму пов'язаний із забезпечення їх доступності та підвищення якості, адже це не просто сервіси, які надаються за визначеним алгоритмом, а робота з кожною окремою життєвою ситуацією людини та родини.

Безперечно, повномасштабне російське вторгнення внесло свої негативні корегування в життя українського суспільства, наповнило складними життєвими обставинами пов’язаними із втратою близьких, домівки, роботи, здоров’я як фізичного, так і ментального. Тому затребуваність надання соціальних послуг, особливо для уразливих категорій громадян має тенденцію до зростання.

Для забезпечення надання повного спектру соціальних послуг, відповідно до потреб населення в області функціонує мережа установ та закладів соціального обслуговування, а саме 14 будинків-інтернатів, 19 територіальних центрів соціального обслуговування, 36 центрів надання соціальних послуг та 11 центрів соціальних служб.

Проведений аналіз діяльності надавачів соціальних послуг у 2023 році виокремлює наступні найбільш затребувані соціальні послуги: догляд вдома, натуральна допомога, соціальний супровід, стаціонарний догляд, соціальна адаптація, транспортні послуги, консультування та інші.

Відтак за минулий рік соціальними послугами охоплено майже 96 тис. осіб, в тому числі 5,5 тис. ВПО. Взяття на обслуговування забезпечено  одноденний термін.

Зокрема, понад 17 тис. громадян, які за станом здоров’я потребують постійної сторонньої допомоги отримують соціальну послугу догляду вдома.

Додатково виявлено та взято на обслуговування за місцем проживання
2,9 тис. одиноким громадян похилого віку, осіб з інвалідністю.

Понад 2 тисячі осіб отримують весь спектр необхідного обслуговування та підтримки на базі обласних інтернатних закладів, до яких з початку введення воєнного стану влаштовано 600 осіб, а тому числі 175 зі статусом ВПО.

З початку минулого року область долучилась до експериментального проєкту Мінсоцполітики з надання соціальних послуг окремим категоріям ВПО. Відтак понад 280 осіб похилого віку та осіб з інвалідністю з числа переміщених осіб отримують соціальні послуги підтриманого проживання та  притулку на базі учасника проєкту – Спеціалізованого Миргородського санаторію „Слава”.

Облвійськадміністрацією надано всебічне сприяння в реалізації зазначеного проєкту, в тому числі щодо залучення підтримки міжнародних донорських організацій для поліпшення його матеріально-технічної бази.

У 2023 році розвиток соціальних послуг Полтавщини перебував у фокусі пріоритетів і наших міжнародних парнерів.

Зокрема, у співпраці з ПРООН в Україні в межах проєкту «EU4Recovery – Розширення можливостей громад в Україні» (EU4Recovery) за фінансової підтримки Європейського Союзу в області реалізовано пілотний проєкт міжнародно-технічної допомоги «Створення мобільної служби з обслуговування вдома одиноких непрацездатних громадян та паліативного догляду, натуральної допомоги» покликання охопити найвіддаленіші населенні пункти громад-учасниць шляхом запровадження сервісів мобільних соціальних послуг.

Громади-учасниці, які пройшли конкурсний відбір та здійснили ряд організаційних заходів: Миргородська, Котелевська, Пирятинська та Опішнянська у вересні 2023 року отримали спеціалізовані автомобілі з відповідним обладнанням для надання соціально-побутових послуг.

Наразі вже здійснюються виїзди мобільних соціальних служб територіальних центрів соціального обслуговування, центрів надання соціальних послуг, до складу яких входитимуть фахівці із соціальної роботи, соціальні робітники, перукарі, взуттєвики, швачки, робітники з обслуговування та ремонту будівель.

В рамках україно-швейцарського проєкту „Діємо для здоров’я” в області реалізовується ініціатива „Всетурбота” метою якого є надання інтегрованої медико-соціальної послуги „догляд вдома” громадянам похилого віку та особам з інвалідністю, які за станом здоров’я потребують сторонньої допомоги.
У 2023 році понад 700 мешканців Козельщинської, Диканської, Котелевської та Полтавської територіальних громад охоплені послугами в межах ініціативи, яка в 2024 році буде масштабована ще і на Лубенську територіальну громаду.

В Пирятинській територіальній громаді за підтримки дитячого Фонду ООН (UNICEF) запроваджено унікальну соціальну послугу денного догляду дітей з інвалідністю, яка є успішною практикою для наслідування іншим громадам

Розвиток соціальних послуг є пріоритетним завданням і на наступний рік. Враховуючи вимоги сьогодення та з метою забезпечення комплексного підходу до надання соціальних послуг, у грудні 2023 року Комплексну програму соціального захисту населення Полтавської області, доповнено напрямом, який містить практичні заходи, підвищення доступності соціальних послуг мешканцям області.

 

Директор Департаменту Людмила КОРНІЄНКО