Маємо «озброїти» кожного інструментами й техніками підтримки ментального здоров'я, – Юлія Ющенко

Надрукувати

На Полтавщині, як і по всій країні, впроваджують Всеукраїнську програму ментального здоров’я «Ти як?», ініційовану першою леді Оленою Зеленською. Про хід реалізації програми в області розповіла регіональний координатор програми Юлія Ющенко на брифінгу в офіційному медіацентрі Полтавщини.

«Програма покликана допомогти подолати стрес, зумовлений війною, пережити наслідки трагічних подій і запобігти розвитку розладів, – розповіла Юлія Ющенко. – У центрі програми є саме людина та її підтримка у скрутні часи. Ми маємо «озброїти» кожного інструментами і техніками підтримки ментального здоров'я. Створити такі сервіси, де кожна людина, незалежно від професії, віку, від своїх інтересів могла б мати доступ до якісних, потужних послуг».

У липні-серпні в Полтавській області Координаційним центром із психічного здоров'я Кабінету Міністрів України за допомогою регіонального координатора проводили опитування отримувачів і надавачів послуг із психічного здоров'я та психосоціальної підтримки.

У ньому взяли участь понад 3 тисячі респондентів, людей різних професій, вікових категорій, жителів різних громад.

За результатами проміжного опитування, загальна оцінка якості послуг, що надаються у сфері ментального здоров’я, – 4,3 бала з 5. Крім того, 50,7% респондентів виявили найвищий рівень задоволеності наданими послугами.

Юлія Ющенко відзначила, що 48,8 % опитаних полтавців показали низький рівень перебування у стресі, 4,2% респондентів розповіли, що відчули його на собі.

«Опитування показало, що навіть молодь від 18 до 24 років часто має пригнічені стани, і це та група, на яку ми маємо звертати увагу. Серед молоді можуть бути і люди з інвалідністю, і внутрішньо переміщені особи, і ті, хто має досвід пережитих травматичних подій», – зауважила Юлія Ющенко.

Полтавцям допомагають упоратися зі стресом: відпочинок, спілкування з різними, друзями, дітьми, фізична праця, професійна зайнятість, хобі, музика, читання, прогулянки на свіжому повітрі, дихальні вправи, релаксація, пігулки, кава, сон.

Проаналізувавши результати опитування, спеціалісти перейшли до картування та оцінки потенціалу надавачів послуг у області.

«Картування нам допомагає визначити де/як? працюють у нас ресурси, наскільки вони спроможні, де ми маємо доопрацювати. Відповідно картування послуг відбувалося з використанням цифрових ресурсів. Паралельно ми запустили своє опитування для надавачів послуг, намагаючись визначити де/які організації працюють, скільки там працівників, що це за фахівці, які послуги вони надають, де розташовані місця надання послуг. Ми намагалися об'єднати не лише сфери соцзахисту, охорони здоров'я, освіти, а досить активно залучаємо неурядові організації. Адже там, де не може допомогти держава, там допомагають громадські організації. Це не є робота однієї людини чи це не є робота одного державного органу, чи представників територіальної громади. Це робота всіх нас. Коли ми з’єднаємо свої ресурси і підтримаємо один одного, і подбаємо про себе», – зазначає Юлія Ющенко.

Нагадаємо, що 4 вересня в Полтавському державному медичному університеті запрацював навчально-науковий центр ментального здоров’я. Його діяльність спрямована на організацію та провадження освітніх заходів, наукових досліджень, надання комплексних соціальних послуг у сфері ментального здоров’я. 
#тияк