Важливість грудного вигодовування для гармонійного розвитку дитини

Надрукувати

1 серпня – Міжнародний день грудного вигодовування і лактації.

Із молоком матері немовля отримує поживні речовини та вітаміни, а також антитіла – захист від хвороб. Грудне вигодовування забезпечує багато переваг для здоров’я немовлят, матерів, сімей та суспільства загалом. Воно є видоспецифічною, унікальною біоактивною сполукою, яку неможливо відтворити штучним шляхом. Воно містить живі клітинні компоненти, імунореактивні речовини, гормони та інші харчові сполуки, необхідні для оптимального росту, здоров’я та розвитку новонародженого. Грудне молоко є ідеальним харчуванням для немовляти, сприяє сенсорному та пізнавальному розвитку, а також закладає основу для подальшого інтелектуального становлення особистості.

За медичними даними, лише 2-3% жінок не можуть годувати дітей грудьми через патології в анатомічній будові грудей, перенесені операції на грудях чи ендокринні захворювання. У різні часи щодо грудного вигодовування були різні рекомендації. Однак останні рекомендації фахівців – неонатологів, педіатрів, дієтологів – ще раз підтверджують тезу, що нове - це добре забуте старе. Кожна жінка повинна знати, що її молоко є єдиною й найбільш повноцінною їжею для її дитини в продовж перших 6 місяців життя. Тому вона повинна прагнути виконувати правила успішного грудного вигодовування, щоб забезпечити для своєї дитини здоров’я, а відповідно і кращі умови для росту й розвитку її організму.

Грудне молоко матері є унікальним натуральним продуктом харчування для новонароджених. Воно містить усі поживні речовини, що необхідні для розвитку та росту дитини протягом перших місяців життя. За винятком конкретних протипоказань (певні хвороби, наприклад, ВІЛ), грудне молоко матері є найбезпечнішим джерелом поживних речовин, вітамінів та енергії, оскільки не містить жодних додаткових, шкідливих чи забруднюючих речовин.

Грудне молоко повністю покриває потреби дитини в поживних речовинах протягом перших 6 місяців життя, з 6 до 12 місяців продовжує задовольняти щонайменше половину потреб дитини в поживних речовинах, а протягом другого року життя – покриває третину цих потреб.

Ранній початок грудного вигодовування (протягом години після народження дитини) забезпечує високий рівень захисту немовляти від інфекційних захворювань. Згідно з даними ВООЗ, виключно грудне вигодовування значно знижує ризик смерті внаслідок діареї, пневмонії та інших захворювань, а у разі хвороби діти швидше одужують.

Грудне вигодовування може дати імунітет дитині на майбутнє від багатьох небезпечних хвороб. Крім того, діти й підлітки, які в грудному віці отримували молоко матері, рідше страждають від надлишкової ваги або ожиріння у старшому віці.

При цьому грудне вигодовування не є альтернативою вакцинації. Воно не здатне захистити дитину від інфекцій, проти яких проводиться щеплення. Наприклад, дитина, яка перебуває на грудному вигодовуванні, при інфікуванні кашлюком може тяжко захворіти і навіть померти.

Грудне вигодовування сприяє сенсорному та пізнавальному розвитку немовляти, а також закладає основу для подальшого інтелектуального розвитку. Дослідження доводять, що діти, яких годували грудьми, демонструють вищі результати академічної успішності та інтелектуального розвитку.

Рекомендації ВООЗ та ЮНІСЕФ щодо грудного вигодовування:

Якщо взаємини між мамою й малям доброзичливі, а доступ до грудей безперешкодний, то дитина бачить у материнських грудях і маминих обіймах гарантований захист від всякого лиха і нещастя.

 

Ніна Карпенко, завідувачка акушерського відділення комунального підприємства «Полтавська центральна районна клінічна лікарня Полтавської міської ради»