• +380 (0532) 56-17-18
  • info@adm-pl.gov.ua
  • Пн - Чт 9:00 - 18:00, Пт 9:00 - 16:45. На час карантину: пн-чт 8:00 до 17:00, пт з 8:00 до 15:45, перерва з 12:00 до 12:45
Image

Для осіб із порушенням зору

Виявлення туберкульозу: чи всім дітям потрібна проба Манту?

У дітей імунна система лише формується, тому ще не готова опиратися багатьом інфекційним хворобам. Через це вони є дуже вразливими до зараження туберкульозною паличкою або ж мікобактерією. Немовлята та малюки до двох років мають підвищений ризик розвитку туберкульозного менінгіту і розсіяних (дисемінованих) форм туберкульозу, з якими пов'язаний високий рівень смертності. Суттєво знижує ризик розвитку таких проявів щеплення вакциною BCG (БЦЖ).

Під час війни ризик інфікуватися мікобактерією зростає через стрес, погіршення умов життя та харчування, вимушене перебування у місцях скупчення людей у сховищах та під час евакуації, обмежений доступ до медичної допомоги тощо.

Запорукою ефективного лікування є своєчасне виявлення ознак захворювання у дитини. Прояви туберкульозу, особливо на ранніх етапах, мають неспецифічні ознаки і подібні до інших дитячих захворювань. Відтак, особливого значення набуває настороженість батьків та обізнаність щодо туберкульозу. 

Важливо звернутися по медичну допомогу у разі ймовірного або підтвердженого контакту дитини з людьми, які мають підозру на туберкульоз, а також за появи таких симптомів: 

  • млявість, слабкість, погіршення сну;

  • відсутність апетиту;

  • неможливість сконцентруватися на грі або навчанні;

  • втрата або поганий набір ваги;

  • неприродна блідість шкіри;

  • кашель (переважно сухий, що не припиняється протягом 2-3 тижнів);

  • невисока, але тривало підвищена температура (37–38°С);

  • нічне спітніння.

В Україні доступні кілька способів діагностики туберкульозної інфекції на етапі інфікування (йдеться про приховану туберкульозну інфекцію у клінічно здорової дитини — ще до розвитку активного захворювання та появи симптомів).

Для ранньої діагностики прихованої туберкульозної інфекції у дітей застосовують туберкулінову пробу (пробу Манту) або тест вивільнення гамма-інтерферону (квантифероновий тест), а для діагностики захворювання після появи симптомів — швидкий молекулярний тест (GeneXpert) та рентгенологічне дослідження.

Проте важливо пам’ятати, що пробу Манту не рекомендується проводити всім, а тільки дітям із груп ризику. Водночас пробу Манту проводять перед щепленням БЦЖ дітям, старшим за два місяці та нещепленим вакциною БЦЖ у пологовому будинку. У цьому разі щеплення БЦЖ здійснюється за негативного результату проби Манту. Новонародженим та малюкам до двомісячного віку щеплення проти туберкульозу проводяться без попередньої проби Манту.

Відповідно до сучасних рекомендацій Всесвітньої організації охорони здоров’я, проба Манту рекомендується лише для певних груп ризику, яким необхідно встановити показання щодо призначення профілактичного лікування туберкульозу. Це, наприклад, пацієнти, які хворіють на силікоз, ті, хто готуються до анти-ФНП терапії або трансплантації, та пацієнти на діалізі. Для інших груп ризику — наприклад, люди з ВІЛ,  особи, які контактували з хворим на туберкульоз із бактеріовиділенням — проба Манту не є обов'язковою умовою для призначення профілактичного лікування туберкульозу.

Міністерство охорони здоров'я України

Image

Анонси

Увага! Триває Всеукраїнський літературний конкурс ім. Олени Теліги та Олега Ольжича «Тільки тим дана перемога, хто у болі сміятися зміг»
Стартує Всеукраїнський проєкт збору книжок «Вільні читають українською!»
1.03-1.04.2024 – Держкомтелерадіо оголошує прийом публіцистичних творів на здобуття премії імені Івана Франка у галузі інформаційної діяльності
5.03.2024 – Вінницький пресклуб запрошує журналістів і журналісток Полтавської області до участі в освітньому вебінарі на тему «Техніка перевірки фактів у боротьбі з дезінформацією для підготовки інформаційно-аналітичних матеріалів»
16-24.02.2024 – Національний тиждень читання поезії 2024: «Ріки незмінно течуть додому»
22.02.2024 – Вінницький прес-клуб організовує серію вебінарів для регіональних журналістів у межах проєкту «Розбудова толерантного інформаційного простору регіональними журналістами»
02.02.2024 - показ документального фільму «І кожна річка»
Image
Image
Всеукраїнська програма ментального здоров'я
Image
Image
13_poltavska.png
Image

СТОРІНКА ДЕПАРТАМЕНТУ У FACEBOOK

Відео youtube Департаменту інформаційної діяльності та комунікацій з громадськістю ПОлтавської облдержадміністрації
oda-ban2.png
oblrada2.png
ghestova_mova.jpg
other-tasks-metro-icon-1.png

Основні завдання Департаменту

  • забезпечення реалізації державної політики у сфері інформації, комунікацій з громадськістю;
  • сприяння реалізації конституційного права громадян на свободу слова та безперешкодній діяльності засобів масової інформації;
  • участь у формуванні та реалізації державної політики у сфері інформації і видавничої справи з метою повнішого задоволення потреби населення області в інформаційній та видавничій продукції;
  • здійснення заходів щодо розвитку інформаційного простору та інформаційної інфраструктури області;
  • аналіз і прогнозування суспільно-політичних процесів у регіоні;
  • проведення консультацій з громадськістю з питань формування та реалізації державної політики;
  • сприяння місцевим органам виконавчої влади у забезпеченні взаємодії з політичними партіями та громадськими організаціями.
© 2018 Департамент інформаційної діяльності та комунікацій з громадськістю Полтавської обласної державної адміністрації. Матеріали на сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Attribution 4.0 International license , якщо не вказано іншого. https://creativecommons.org/licenses/by/4.0/deed.uk