Previous Next

В обласній державній адміністрації презентували два томи видання «Українська революція 1917 – 1921. Полтавський вимір. Події. Постаті. Документи»

Надрукувати

У День Соборності України в обласній державній адміністрації презентували книгу «Українська революція 1917 – 1921. Полтавський вимір. Події. Постаті. Документи». На початку заходу заступник голови – керівник апарату облдержадміністрації Микола Білокінь привітав присутніх на презентації з державним святом.

– Соборність – це духовний принцип, принцип єднання, злагоди і миру, відповідальності всіх за всіх. Маємо бути згуртованими, берегти й цінувати нашу єдність, – наголосив Микола Білокінь.

Він подякував авторам за створення такого масштабного видання.

Директор Департаменту інформаційної діяльності та комунікацій з громадськістю ОДА Вікторія Пилипенко розповіла, що над створенням книг працювали дві установи – КУ «Науково-редакційний підрозділ – Центр по дослідженню історії Полтавщини» й Державний архів Полтавської області. Зазначила, що друком вийшли два томи, триває робота над третім, який до кінця 2018 року має побачити світ. Видання надруковане у комунальному видавництві «Полтавський літератор». Наклад першого і другого томів – по 100 примірників кожен.

– Том перший охоплює весь період Української революції 1917 – 1921 років. У виданні використані напрацювання всіх поколінь. Книга – квінтесенція того, що було зроблено до нас. Наш погляд на ці події – у передмові. Все інше тільки факти. Крім того, дуже важливо, що вся ця інформація представлена в українському й загальноросійському контекстах. Тогочасна революція – настільки велика трагедія, це просто трагедія. 10 мільйонів жертв… Їх не можна окупити ніякими лозунгами, гаслами, обіцянками. Із них десь 1,5 мільйона – в Україні. Скільки втратила людей Полтавщина, ніхто не рахував, та ми думаємо, що це десятки тисяч. Яка руйнація, стільки доль перекреслено. Коли дивитися біографічний блок, це дуже помітно, – зазначив директор КУ «Науково-редакційний підрозділ – Центр по дослідженню історії Полтавщини», автор-упорядник книги «Українська революція 1917 – 1921. Полтавський вимір. Події. Постаті. Документи» Олександр Білоусько.

– Над другим томом працювали співробітники Державного архіву Полтавської області упродовж кількох років, збирали матеріали. Систематизація і набір тексту відбувалися у 2017-му. До книги увійшли документи і матеріали, які розповідають про політичне, економічне, культурне життя краю у 1917 – 1918 роках, а в наступному томі хочемо показати більшовицький період, 1919 – 1921 роки. Там уже буде зовсім інша ситуація, інша епоха, інший профіль документів. Прагнемо показати обличчя тієї радянської влади. У другому томі представлено 381 документ. Це великий інформаційний масив. Близько 80 відсотків документів опубліковано вперше, – поінформував заступник директора Державного архіву Полтавської області, автор-упорядник книги «Українська революція 1917 – 1921. Полтавський вимір. Події. Постаті. Документи» Тарас Пустовіт. – Це видання не тільки для спеціалістів, а й для широкої аудиторії читачів.

Науковці, освітяни, які взяли участь у презентації книги, відзначили масштабну й ґрунтовну роботу авторів, подякували їм за створення видання, а також висловили подяку представникам обласної влади за підтримку подібних ініціатив. Водночас наголосили, що 100 примірників – замалий тираж для таких видань і вони мають бути не тільки в кожній бібліотеці області, а й у центральних книгозбірнях України. Заступник голови обласної ради Анатолій Ханко підтримав пропозицію щодо збільшення накладу видання.

– Ця книга має бути у бібліотеці кожної великої школи області, бо для наших учителів історії, які хочуть дати дітям гарні знання про цей період, вона неоціненна, – зазначив Анатолій Ханко.

– Ми навіть не в змозі нині оцінити титанізму проведеної праці. Далеко не кожна європейська країна, як-то Португалія, Австрія, Норвегія, має свою енциклопедію. У нас же є «Полтавіка». І тут справа навіть не в коштах, а в інтелектуальному потенціалі. Полтавщина показує цей потенціал в усіх галузях життя – від сільського господарства до наукової праці. Видання такого штибу, як оця книга, впевнений, немає ніде в Україні і світі, – зауважив депутат обласної ради Сергій Соловей. Звернувся до авторів видання: – Наше завдання як депутатів обласної ради полягає в тому, щоб ви не відчували потреби ні в чому й продовжували працювати так плідно, як і зараз.

Вікторія Пилипенко зазначила, що на сайті Центру по дослідженню історії Полтавщини буде розміщено електронний варіант видання «Українська революція 1917 – 1921. Полтавський вимір. Події. Постаті. Документи».