Previous Next

Відбулася нарада щодо проведення заходів по недопущенню випадків отруєння бджіл при обробітку сільськогосподарських культур пестицидами

Надрукувати

На сьогоднішній день важливим питанням серед пасічників лишається отруєння бджіл при обробітку сільськогосподарських культур пестицидами. Щороку надходять скарги про масову загибель бджіл, внаслідок порушення законодавства, регламентів, які допускають деякі аграрії при застосуванні засобів захисту рослин. Тому аграрії  повинні дотримуватись законодавства у застосуванні агрохімікатів.

Саме ці питання розглядали на сьогоднішній нараді з питань щодо проведення заходів по недопущенню випадків отруєння бджіл при обробітку сільськогосподарських культур пестицидами.

За даними Департаменту агропромислового розвитку Полтавської ОДА  у Полтавський області 141,6 тис. бджолиних сімей. Сільськогосподарські підприємства мають близько 5 тис. бджолиних сімей. Лише за 2017 рік на Полтавщині вироблено 3 тис. 132 тонни меду. Бджільництво як по Україні так і на Полтавщині досить розвинуте. Але ведення бджільництва, як напрямку в галузі тваринництва, має проблемні питання.

«На території нашої області досить розвинуте бджільництво. Недавно було зареєстровано в області кластер у Семенівському районі. Це ознака того, що наше бджільництво організовується. Є кроки наших пасічників і одноосібників сільськогосподарських підприємств, які займаються виробництвом меду і розведенням бджіл. І це надзвичайно великий потенціал. Наші виробники мед продають за кордон, реалізовують його і отримують кошти для розвитку свого виробництва та соціальної сфери сільських територій, - пояснює перший заступник директора Департаменту агропромислового розвитку Полтавської ОДА Іван Рева. - Тому облдержадміністрація і Департамент агропромислового розвитку значну увагу приділяють як розвитку так і іншій діяльності наших пасічників. Ті успіхи, які має Полтавщина, досягнуті великою роботою наших пасічників. Ми зацікавлені, щоб були налагодженні зв'язки з усією Україною та іншими країнами. Частина наших молодих пасічників мають проблеми, зокрема у створенні молодої пасіки, з впливом інших суб'єктів господарювання на їх діяльність, зокрема обробка сільськогосподарських культур у період вегетації дозрівання урожаю на полях. Саме ці питання ми обговорили і передбачили кроки для того, щоб вирішити їх».

«Поблизу 7 населених пунктів Полтавського району працює низка агропідприємств, які не повідомляють про обробіток рослин і в результаті цього протягом двох років систематично гинуть бджоли. У цьому році знову почалися масові скарги на агропідприємства. Сама головна проблема в тому, що ці агропідприємства порушують норми обробітку. Згідно Закону України «Про бджільництво» аграрії мають за три дні повідомити про обробіток землі бджолярів. Також мають повідомити про речовину, якою оброблятимуть рослини. Адже агропідприємства теж зацікавлені у бджільництві, тому що без бджіл вони не отримають від своїх рослинних культур дохід. На  40-50 %  соняху вони отримують додатковий дохід завдяки роботі бджіл. Особисто у мене пасіка зареєстрована, маю паспорт пасіки», - говорить заступник голови Полтавської районної ради та пасічник Олексій Івженко.

Відповідно до Закону України «Про бджільництво» щодо регулювання відносин стосовно розведення, використання та охорони бджіл, виробництва, заготівлі та переробки продуктів бджільництва, ефективного використання бджіл для запилення ентомофільних рослин сільськогосподарського призначення, інших видів запилювальної флори, створення умов для підвищення продуктивності бджіл і сільськогосподарських культур, забезпечення гарантій дотримання прав та захисту інтересів фізичних і юридичних осіб, які займаються бджільництвом аграрії мають сповісти пасічника про те, де і коли  буде проводитися обробка поля, щоб пасічник мав змогу провести роботу, закрити бджоли, щоб вони не отруїлися. Пасіка повинна бути зареєстрована за місцем проживання бджоляра.

Як зазначила в. о начальника управління безпечності харчових продуктів та ветеринарної медицини головного управління Держпродспоживслужби у Полтавській області Раїса Кравченко, щоб проводити профілактичні роботи по отруєнню бджіл потрібно, щоб пасіка була зареєстрована.