Previous Next

Посилення адресності з подальшим переходом на монетизацію – Людмила Корнієнко про впровадження нового порядку призначення житлових субсидій

Надрукувати

Під час сьогоднішньої апаратної наради в голови облдержадміністрації Валерія Головка обговорили два питання. Директор Департаменту соціального захисту населення ОДА Людмила Корнієнко розповіла по особливості впровадження нового порядку призначення житлових субсидій на виконання постанови Кабінету Міністрів України від 27.04.2018 №329.

Начальник Управління з питань цивільного захисту населення ОДА Віктор Стеблянко поінформував про основні завдання щодо усунення недоліків, виявлених під час комплексної перевірки стану цивільного захисту області, й підготовку до контрольної перевірки у 2019 році. У нараді взяв участь голова обласної ради Олександр Біленький.

– На Полтавщині станом на перше травня поточного року житлові субсидії отримали 369 тисяч сімей. До слова, середній розмір субсидії у поточному році зменшився. Якщо у 2017-му він становив 1700 гривень, то нині – 1400 гривень. І такий результат зумовлений об’єктивними причинами, зокрема підвищенням рівня зарплат і пенсій. Минулого року на фінансування програми житлових субсидій із державного бюджету було спрямовано 3 мільярди 500 мільйонів гривень, у поточному вже передбачено на область 3 мільярди 600 мільйонів гривень. Постановою Кабінету Міністрів України від 27 квітня 2018 року №329 затверджено новий порядок призначення житлових субсидій. Впровадження нового механізму – це насамперед посилення адресності, тобто надання житлових субсидій саме тим сім’ям, які нині потребують державної підтримки при сплаті житлово-комунальних послуг. Кінцева мета введення нового механізму – перехід із початку наступного року на монетизацію субсидій, – пояснила Людмила Корнієнко.

Вона наголосила, що перехід на новий порядок не вплине на основну масу одержувачів субсидій.

– Ми прорахували, що 73 відсоткам осіб від загальної кількості, призначатимемо субсидії за порядком, який діяв донині. Це 270 тисяч сімей, переважно родини, які складаються з непрацездатних, пенсіонерів, тих, хто одержує державні соціальні допомоги й одночасно підлягає страхуванню. До кінця червня кожній такій сім’ї надійде повідомлення про розмір нарахованої субсидії, – поінформувала Людмила Корнієнко. – Вище вказаною постановою Кабінету Міністрів вперше визначено категорії, які втрачають право на державну підтримку. Це родини, які мешкають у квартирах площею 120 квадратних метрів і більше чи в будинках площею 200 квадратних метрів і більше. Водночас такі зміни не стосуються дитячих будинків сімейного типу, прийомних і багатодітних родин. Друга категорія, яка втрачає право на одержання субсидій, – сім’ї, до складу яких входять працездатні особи, які не працювали чи одержали доходів менше, ніж мінімальна заробітна плата, не сплачували єдиний соціальний внесок і перебували за кордоном понад 60 днів. Водночас це не стосується родин, члени яких (працездатні особи) перебували за кордоном на лікуванні, навчанні чи у відрядженні. Третя категорія – особи, в яких наявна прострочена понад два місяці заборгованість з оплати житлово-комунальних послуг на суму, що перевищує 20 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (340 гривень).

Людмила Корнієнко повідомила, що законодавством передбачено коло сімей, яким призначатимуться субсидії виключно за рішенням комісій, створених при райдержадміністраціях і міськвиконкомах.

– За загальним правилом, наприклад, не мають права на субсидію родини, члени яких володіють транспортним засобом, із дати випуску якого не минуло 5 років або якщо будь-хто із членів родини упродовж 12 місяців перед зверненням за призначенням субсидії отримав у спадщину понад 50 тисяч гривень чи здійснив покупку на відповідну суму. Однак вказаним категоріям, враховуючи конкретні обставини, які склалися в сім’ях, може бути прийняте рішення про призначення субсидії, – додала Людмила Корнієнко.

Вона розповіла, що ще минулого року на Полтавщині почали монетизацію субсидій, а саме виплатили невикористані суми субсидій 83 тисячам сімей на 51 мільйон гривень. У 2018-му з першого вересня планують провести відповідні виплати.

– Іншим 27 відсоткам, а це 99 тисяч сімей Полтавщини, призначатимуться субсидії за новим порядком. Маємо запросити їх в управління соціального захисту населення, щоб вони написали нові заяви й декларації, а ми перевірили право кожної з них на призначення субсидії. Це зокрема сім’ї, за якими комісії приймали рішення щодо виключення окремих членів сім’ї, які фактично зареєстровані, однак не проживають за місцем реєстрації. Друга категорія – родини, де є працездатні особи, однак вони не працювали, не навчались, не перебувають у центрі зайнятості на обліку. Крім того, внутрішньо переміщені особи, – розповіла Людмила Корнієнко. – Відповідну роботу вже проводимо.

– Якщо, наприклад, літня людина проживає у будинку площею 200 квадратних метрів, то вона субсидію не отримає. Проте до осіб поважного віку маємо підходити дуже уважно. Можливо, на першому етапі перепризначення субсидій органи місцевого самоврядування підтримають відповідну категорію населення, розроблять програми фінансової допомоги, – зазначив Валерій Головко.

Віктор Стеблянко поінформував, що відповідно до Плану основних заходів цивільного захисту на 2018 рік, затвердженого розпорядженням Кабінету Міністрів України, комісією Державної служби з надзвичайних ситуацій із 12 по 22 березня проводилась комплексна перевірка територіальної підсистеми Полтавщини. Крім того, до неї залучалися Гадяцька, Зіньківська, Кобеляцька і Пирятинська райдержадміністрації, органи місцевого самоврядування Полтави, Горішніх Плавнів, Гадяча, Зінькова, Кобеляк і Пирятина.

– Перевірялася як оперативно-технічна документація, так і практичне відпрацювання заходів цивільного захисту. Комісія встановила, що загалом облдержадміністрацією, органами виконавчої влади і місцевого самоврядування краю забезпечується конституційне право громадян на захист життя і здоров’я у мирний час і в особливий період. Водночас потрібно звернути увагу на кілька питань, зокрема відсутність самостійних структурних підрозділів із питань цивільного захисту у переважній більшості райдержадміністрацій, крім Кобеляцької, Кременчуцької, Чутівської, а також недостатню наповненість матеріальних резервів місцевого рівня, забезпечення протипожежного захисту об’єктів із масовим перебуванням людей, відновлення несправних джерел протипожежного водопостачання, – додав Віктор Стеблянко. – Важливо забезпечити санітарним транспортом Полтавський обласний центр екстреної медичної допомоги та медицини катастроф. До слова, представники цієї структури під час перевірки відпрацювали найкраще з-поміж усіх інших, як за документами, так і на практиці.

За словами Віктора Стеблянка, комісією визначено, що стан виконання заходів цивільного захисту населення в Полтавській облдержадміністрації виконується добре, а в інших перевірених структурах – задовільно. Загальна оцінка – «обмежено відповідає вимогам».

– Найкраще спрацювали Гадяч і Гадяцький район, непогано – місто Полтава, – додав Віктор Стеблянко. – Головою облдержадміністрації затверджений комплексний план усунення недоліків, виявлених під час перевірки. Він стосується всієї області. Цьогоріч проведемо роботу щодо усунення недоліків і вийдемо на контрольну перевірку підготовленими.