Previous Next

Столітні земські школи стали частиною туристичних маршрутів Полтавщини

Надрукувати

У Полтавській облдержадміністрації провели робочу нараду щодо туристичної промоції земських шкіл авторства Опанаса Сластіона.  Голова облдержадміністрації Валерій Головко, керівник проекту «Школи Лохвицького земства» Ольга Герасим’юк, директор Департаменту культури і туризму облдержадміністрації Валентина Вождаєнко, головний архітектор проекту «Школи Лохвицького земства» Іван Биков та представники районів, де знаходяться будівлі зібралися аби  обговорити популяризацію та брендування унікальних пам’яток. Мова йшла про школи, які спроектував архітектор Опанас Сластіон. Збудовані об’єкти на початку ХХ століття. З 60 споруд до нашого часу збереглися 50 шкіл та будинок земського лікаря у Чорнухах.

 

Після сьогоднішньої наради, зазначив  Валерій Головко,  від теоретичної частини проект має перейти в практичну.

«Саме ця ідея, яка народилася кілька років тому, нині матиме серйозне  продовження. За ініціативи вихідців з Полтавщини, ми будемо  й надалі розвивати цей напрямок.    І нині почнемо втілювати всі ідеї на практиці.  З боку туристичної привабливості,  цей проект найперспективніший  в області. Те, що ми зробили разом з головою обласної ради, депутатами, Департаментом культури і туризму, високо оцінили в туристичному середовищі», - наголосив Валерій Головко.

Як повідомив Іван Биков, близько 40 шкіл Сластіона знаходяться на Полтавщині . Із них майже 20 не використовуються,  15 знаходяться у стані руйнації, декілька вже знищено. Всі об’єкти хочуть передати під охорону ЮНЕСКО

«Перш за все треба всі будівлі внести до Державного реєстру та надати їм практичну охорону. Не можна в ЮНЕСКО занести будівлю, яка руйнується. Якщо буде належна охорона, тоді можна звертатися до ЮНЕСКО. Адже це унікальні регіональні пам’ятки», – сказав Іван Биков. .

Ольга Герасимюк зазначила, що «Школи Лохвицького земства»– це таке культурне  багатство, яким не володіє жоден регіон. Нині проект благодійний, тож після сьогоднішньої зустрічі ініціатори очікують ще й на фінансову підтримку  з боку керівництва області.

«Три роки ми «билися» за збереження пам’яток, нині всі ідеї починаємо реалізувати. Після сьогоднішньої зустрічі з керівництвом Полтавської області, будуть дані протокольні доручення, які підуть на місця. Нині переломний момент: від прекрасних мрій ми переходимо до практичної реалізації», – сказа Ольга Герасимюк.

Валентина Вождаєнко зазначила, що нині Департамент культури і туризму Полтавської ОДА вже розпочав розробляти відповідні туристичні маршрути. Їх презентували під час наради.

Зокрема, директор Департаменту Валентина Вождаєнко зауважила, що проект щодо брендування Сластіона як дослідника кобзарства, міг би претендувати на грант Українського культурного фонду Марини Порошенко.

Крім того на Полтавщині планують створити  музей відомого архітектора Опанаса Сластіона. Пропозиції щодо його облаштування надали вже кілька земських шкіл, серед них і Полтава. Розглянуть й варіант щодо Миргорода. Там на будинку, де мешкав свого часу Опанас Сластіон, вже встановлена меморіальна табличка.